Búzahús (szejtán) készítése

2017-03-12

sponsored links


Salomon úr elmeditált rajtam.
- Erõs magában a humanista érzék fiam, ami bizony sok fájdalommal is jár. Ez a lelki intelligencia egy igen ritka formája, úgy is mondhatni, hogy ösztönös rokonszenv az emberiség iránt. Hajdan kiváló misszionárius lehetett volna magából? azokban az idõkben, amikor még megették a hittérítõket.

(Émile Ajar)


Ma vettem kenyérsütéshez sikért, s ha már... akkor készítettem egy kis adag szejtánt vagyis búzahúst. Böjtidõszakban jól jön, meg amúgy is érdekelt, milyen az íze, állaga, hogyan lehet felhasználni. 
Nem is bonyolult, és nem is idõigényes elkészíteni, s ugyanúgy használható, mint a hús, vagyis lehet rántani, sütni, ragukat csinálni belõle, vagy akár darálni is. Stohr Gréta videója alapján csináltam, köszönetem ezúton is.

Hozzávalók 2-3 fõre (ha rántani szeretnénk, akkor 2 fõre, ha ragunak készítjük, elég 3-4 embernek is):
10 dkg sikér
1 mokkáskanál só
1 csipetnyi szódabikarbóna
2 dl langyos víz, és
a fõzõvízbe jó adag só, ugyanúgy, mint a tésztafõzésnél

Tegyünk fel sok vizet forrni bõven sóval vagy zöldségleves-kockával. 
Közben a sikért alaposan elkeverjük a sóval és szódabikarbónával, és ha fûszereznénk is, azokkal is, mert ha víz éri, azonnal gumiszerûen összeáll. Vagyis akkor már nem lehet eloszlatni benne sem a sót, sem a fûszereket. Szoktak hozzáadni vegetát, vagy fokhagyma-granulátumot, vagy zöldfûszereket vagy bármilyen más fûszerõrleményt is, tetszés szerint ízesíthetõ. (Én leveskockás vizet adtam hozzá, és abban is fõztem ki egyébként.)
Tehát szárazon alaposan elkeverünk mindent, s hozzáadjuk a vizet, amivel összedolgozzuk. Kis gumiszerû labdacsot kapunk. Lehet kevesebb vagy több vizet is hozzáadni, de van egy mennyiség, aminél többet amúgy sem vesz fel, szóval nem tudjuk túl hígra vagy lágyra készíteni. Ez a 2 dl a körülbelüli maximum mennyiség. A szódabikarbóna kissé lágyítja, kis buborékok lesznek benne, nem lesz annyira összeállósan gumiszerû, ha teszünk bele.




Majd a forrásban lévõ vízbe tesszük, s fõzzük 5 percig. Néha megforgatjuk. Aztán kivesszük, és körülbelül 1-1,5 cm vastag szeletekre vágjuk (így mikor elkészül, olyan szelet-hús vastagságú lesz, amit akár panírozni is lehet), és visszatesszük fõni a forrásban lévõ vízbe még 10 percre. Néha ezeket a szeleteket is átforgatgatjuk. Jó nagy fazekat készítsünk oda, sok vízzel, mert olyan, mint a tüdõ: kidagad a fazékból. :)




Amikor elkészült, szûrõbe öntjük, s hagyjuk teljesen kicsepegni. De hideg vízzel át is öblíthetjük, mert akkor teljesen ki is tudjuk nyomkodni, és nem marad benne fölös folyadék. Ez sütéskor nem egy hátrány, mert nem fog fröcsögni majd az olaj.




Alaposan összeugrik a vastagsága - ahogy írtam fentebb -, olyan vékony lesz, mint egy szelet sütnivaló hús. Egybõl felhasználható, de el is tehetõ másnapra vagy késõbbre, állítólag 1 hétig is eláll hûtõben, ha a fõzõvizében tesszük el. S így nem is szárad ki.
Ha kockákat szeretnénk belõle, mert mondjuk "pörköltet" készítenénk belõle, akkor vágjuk dupla vastagságúra a szeleteket.




Pácolható, darálható, stb... Bárhogy felhasználható. Nekem ízlik, sokkal jobb, mint a szója. Azt még vega koromban sem ettem, nem jött be. Ez viszont igen, mert nagyon jól helyettesíti a húst. Bõ fehérjeforrás, tartalmaz vitaminokat is, pl. a teljes B vitamincsaládot, ha jól rémlik. 
Ebbõl a 10 dkg sikérbõl 30 dkg szejtán lett. Vagyis nem is elvetemülten drága, sõt. A többi bio-vegán-paleo és egyéb cuccokhoz képest nagyon olcsó.

Holnap brassóit csinálok belõle. Kíváncsi vagyok. :)

Folytats a blogon ... szellemafazekban.blogspot.com/2017/03...

sponsored links

Keres?s