Bébiétel házilag ? natúr krumplipüré adalékok nélkül

2014-03-10

sponsored links

A feleségemmel már régóta beszélgetünk arról, hogy vegyünk-e bolti bébiételeket, mert egyrészt áruk miatt nem is túl gazdaságosak, másrészt pedig sajnos azok is tele vannak adalékanyagokkal. A boltok polcairól ránk kacsintgató sok-sok szép színes bébiételes üveg hátulján az apró betûs részt vizslatva bizony igen sokszor tûnnek fel a következõ összetevõk: só, cukor, rizskeményítõ, rizsliszt, növényi olaj, stb. Persze most mondhatnátok, hogy na és akkor mi van? De ezen összetevõk közül sajnos több gyártó négy hónapos kortól javasolt termékeiben is megtalálható. Amire pedig legkevésbé van szüksége egy négy hónapos korú gyermeknek az a cukor és a só. Arról már nem is beszélve, hogy az elmúlt évek során hány bébiételt hívott vissza a polcokról az NÉbiH ilyen vagy olyan hibák miatt. Ezért döntöttünk úgy, hogy amennyire az csak lehetséges, a minimumra fogjuk korlátozni a boltban megvett bébiételeket.

Az is érdekes, hogy a többféle gyümölcs kombinációját tartalmazó bébiételek (pl: alma-barack, alma-banán) az olcsóbbik gyümölcsbõl állnak valójában, és csak elenyészõ mennyiséget tartalmaznak a drágábbikból. Sok esetben gyümölcssûrítménybõl készülnek, amit több cég is készen vásárol meg. A magyar törvények szerint pedig az összetevõk között csak azt kell fel feltüntetni, ami az adott gyárban került a termékbe. Tehát amikor a bébiételes üveget tanulmányozzuk jusson eszünkbe, hogy a gyümölcssûrítmény lehet más gyártótól származik, így azt nem tudhatjuk, hogy mi van a gyümölcssûrítményben. Így lehet rejtve tartani bizonyos összetevõket, amíg egy szúrópróbaszerû vizsgálaton ki nem bukik valami. Nem mondom, hogy minden gyártó minden gyümölcssûrítménye vacak, de megvan rá az esély, és én biztosan nem kívánok a pici gyerekemen kísérletezni.

Másik problémám ezekkel az elõre elkészített bébikajákkal, hogy fogalmam sincs, honnan származik az alapanyag, így nem tudhatom, milyen növényvédõ szerrel kezelték, milyen talajban nevelték, milyen vízzel öntözték. Inkább magam veszem meg az alapanyagot. Ha az ember körültekintõen választja meg az alapanyag beszerzési forrását, és az megbízható, akkor kisebb az esélye, hogy meglepetés éri. Szerintem ilyen pici babáknak kötelezõ kéne, hogy legyen a csak BIO alapanyag felhasználása. De sajnos nem az...

Akkor most a hosszú bevezetõ után jöjjön egy nagyon rövidke leírás arról, hogyan készíthetünk natúr krumplipürét babánknak mindenféle édesítõszer és mesterséges adalékanyag nélkül.

Hozzávalók a natúr krumplipüré bébiételhez:
- burgonya
- víz

Natúr krumplipüré bébiétel elkészítése:
A krumplikat hámozzuk meg, vágjuk fel apró darabokra, és öntsünk rá annyi vizet, hogy legalább két centi víz fedje. Tegyük fel fõni, és fedõ alatt fõzzük teljesen puhára. Amikor ez megvan, botmixerrel pépesítsük, vagy krumplinyomón is átpréselhetjük. Ne öntsük le róla a fõzõlét, mert nem jó, ha túl szilárd a pép, mert a piciknek szüksége van a vízre is, különben nagyon kemény lesz a székletük, és megszenvednek vele. A krumplipürét töltsük csírátlanított, kisméretû befõttes üvegekbe, majd zárjuk le. Az egészet tegyük legalább egy napra száraz dunsztba, hogy szépen lassan ott hûljenek ki (ugyanazok a szabályok érvényesek ide is, mint a tartósítószermentes befõzésre). Ezt követõen mehetnek a kamra polcra, pár hónapig - de szerintem tovább is - egészen biztosan elállnak. A felbontott, de ki nem fogyott üveget tartsuk hûtõben. Aki nem akar befõzögetni, természetesen készítheti mindig frissen is, de nekünk sokkal hatékonyabbak tûnt a nagyobb mennyiség egyszerre történõ feldolgozása. 

A picik imádni fogják ezt a fajta ételt - feltéve ha még nem szoktattuk hozzá a bolti cukros vacakhoz -, a mi picúrunk legalábbis imádja. :-)

Kapcsolódó linkek:
- Mit fõzzünk a babának? ? Hat alapvetõ konyhai eszköz
- Határérték feletti rovarölõszer hatóanyagot találtunk egy bébiételben
Bébiétel-biznisz: nehéz falatok

Folytats a blogon ... eztfaldfel.blogspot.com/2014/03/bebie...

sponsored links

Keres?s