Birsalmasajt
sponsored links
Életem elsõ birsalma sajtja 2 éve készült és nagyon jól sikerült. Gyönyörûen összeállt, nagyon finom is lett, úgyhogy igencsak büszke voltam rá.
Nem is olyan nehéz, mint aminek az ember gondolná, bátran álljatok neki.
Ha valamiért mégsem állna össze, akkor jó lesz lekvárnak!
Hozzávalók
- 1,3 kg birsalma (2 nagyobb db)
- 2 dl víz
- 1 citrom leve
- 70 dkg kristálycukor
Elkészítés
- A birsalmákat jól megmossuk és feldaraboljuk. – Én kiszedtem a magházukat, de sokan azzal együtt fõzik, mivel abban van a legtöbb pektin. Én nem akartam a birsalmapépet átpasszírozni, úgyhogy csak a héjukat hagytam rajtuk.
- Kisebb darabokra vágjuk és egy széles lábosban fedõ alatt feltesszük õket párolni. Fél citrom levét hozzákeverjük. – Elõször csak kevés vizet öntöttem rájuk, de pillanatok alatt elillant vagy az alma szívta be, ahogy egyre jobban pépesedett, ezért, hogy ne égjen meg, végül apránként, összesen 2 dl vizet öntöttem hozzá. Még így is elég sûrû lett a kész pép, így nem aggódtam amiatt, hogy nem áll össze és folyós lesz.
- Ha már jól megpuhultak, egy botmixerrel jól összeturmixoljuk az egészet. Ez kicsit hosszabb idõ, mivel a héjukat is apróra kell darálni.
- A birsalmapépet (ami 1070 g lett a pürésítés után) egy jó nagy, és magas falú fazékba öntjük. Elkeverjük a 70 dkg kristálycukorral és a másik fél citrom levével.
- Felforraljuk és 20 percen át fõzzük. – Amikor elkezdett pöfékelni, gyorsan megkevertem, így elkerültem, hogy mindent összefröcsköljön. De ha a lehetõ legmagasabb fazékba tesszük, talán nem kell tartanunk a pöfékelés miatt.
- Egy kisebb és egy nagyobb királytorta (vagy püspökkenyér) formát kibélelünk alufóliával és a forró pépet elosztjuk bennük.
- Szellõs, hûvös helyre tesszük és 1-2 nap után, miután megbizonyosodtunk arról, hogy összeállt a massza, egy fóliával bélelt tálcára borítjuk és minden nap megfordítjuk, amíg kellõképpen ki nem szárad. (A sajt alatt mindig nedves a fólia, ezért egy papírtörlõvel mindig törülgessük szárazra.)