Bejglis dió

2012-10-20

sponsored links

diós

Tudom, tudom! Nincs még itt az ideje a diós bejglinek, minek már most, lesz nekünk még bejglimérgezésünk, de... Anyukám küldött a gyerkõcöknek jónéhány rúddal, tudja, hogy imádják. A mamát. A bejglijéért is. Édesanyám ráadásul nem diós bejglit készít ám, hanem bejglis diót: annyi benne a töltelék, ki sem látszik a leheletvékony tészta. Egész álló nap szöszmötöl rajta, kész  kulináris remekmû. A legjobb barátnõm, Bella pedig balatoni levegõt lélegzett diókat küldött, így a süti elfogytával nekiálltam én is, hogy utánpótlást készítsek. De a nagymama íz, az valahogy mindig hiányzik az enyémbõl...

A dióbél egyébként az egyik  legértékesebb étek, eszegetjük is emiatt szorgalmasan.   Már 9000 éve fogyasztják. Magyarországon a közönséges diót és a parkokat díszítõ, nem ehetõ  fekete diót találjuk meg. Az ehetõt Jupiter makkjának vagy népiesen kulcsos diónak is nevezik. Kis-Ázsiából származik, de a honfoglaló magyarok már  itt találták a Kárpát-medencében. Gyógyászati célra a levelét, termésének külsõ, zöld burkát és a terméseket elválasztó hártyát is felhasználják,  bõrbetegségeket,  aranyeret kezelnek ezekkel.

A dióbél javítja a cukorbetegek ereinek állapotát, csökkenti a koleszterinszintet. A benne rejlõ  Omega-3 zsírsav  szív- és érrendszeri betegségek megelõzésére kiváló, növényi rostokban gazdag, magas a magnézium tartalma, E-vitamint és többféle B-vitamint is tartalmaz. Jódban gazdag a dióolaj, amely salátákhoz, levesekhez, szószokhoz és  desszertekhez is kiváló,  a bõrre kenve pedig véd a napsugár káros hatásaitól.

A dió a termékenység, a bõség, a hosszú élet jelképe, szerelmi praktikák eszköze.  A következõ év idõjárását  ...

Folytats a blogon ... akonyvize.blog.hu/2012/10/20/jupiter_...

sponsored links

Keres?s