Bazsalikomos vaj kendermag olajjal sok-sok hasznos információval
sponsored links
Semmi különös, csak bazsalikommal és kendermagolajjal gazdagított vaj, ami nagyszerû a reggeli piritóssal vagy bármilyen grillezett hússal, grillezett vagy sült zöldségekkel, vagy ahogy ízlésünk kívánja. Ez a bejegyzés inkább ismertetõ jellegû, a két hozzávaló jótékony hatásairól akar szólni.
A kendermagolajra azon egyszerû okból esett a választásom, mert nem volt otthon olivaolaj, de nem is baj, hisz ezen olaj jótékony hatásairól a következõket találni a neten:
"A kendermagból magas tápértékû olaj sajtolható ki, amely a növényvilágban a legnagyobb mennyiségben, 77%-ban tartalmaz olyan esszenciális zsírsavakat, amelyeket a test nem képes önmaga elõállítani, a táplálkozás során kell felvenni. Fontos szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelõ mûködésében, gyulladáscsökkentésben a vérnyomás szabályozásában. Nagy mennyiségben elsõsorban a növényi olajokban találhatjuk meg õket.
Testünk sejtek milliárdjaiból áll, melyek kölcsönhatása, harmonikus mûködése egészségünk alapja. Közérzetünk, immunrendszerünk mûködése és betegségekre adott válasza nagyban függ sejtjeink helyes vagy helytelen mûködésétõl. Az esszenciális zsírsavak többszörösen telítetlen vegyületek, melyek között van omega-6 zsírsav (linolsav) és omega-3 zsírsav (alfa-linolénsav) és GLA is. Ezek nélkülözhetetlenek az emberi táplálkozásban, mert nem tudja õket a szervezet elõállítani ezért az ilyen zsírsavakat kívülrõl kell pótolni.
GLA
A Gamma linolénsav (GLA) egyike az alapvetõ vagy esszenciális zsírsavaknak. Fontos összetevõje a sejtfalnak. Ha kevés van belõle, felbomlik a vízháztartás egyensúlya, kiszáradáshoz, ráncosodáshoz, allergiához, ekcémához vezethet. A kutatások bebizonyították, hogy nõknél a menstruációs ciklus minden mellékhatás nélküli fenntartása érdekében meghatározott mennyiségû GLA-t kell bevinni. A GLA megtalálható más növényekben is mint borrágófû (Borage officinalis L.), kankalin (Oenothera biennia L.) vagy a feketeribizli magja (Ribes nigrum L.), de egyedül a kendermagolaj tartalmaz a GLA-n kívül az omega3 és omega6 zsírsavakból is kellõ mennyiséget, a szervezet számára ideális 1:3 arányban.
A GLA rendkívül pozitív, gyógyító hatással van a következõ betegségekre, tünetekre:
- Bármilyen gyulladás
- A látás romlása
- Nehezen gyógyuló sebek
- Súlyos lefolyású, fertõzõ betegségek, mérgezés után rehabilitáció
- A bõr feszességének és rugalmasságának megõrzése
- Endometriózis (nõi méhszövet-túlburjánzás) megelõzése és kezelése
- Ízületek regenerálása
- Ekcéma kezelése
- Fájdalmas menstruáció, menstruáció elmaradása,
- Frigiditás, meddõség
- Potenciagyengeség
Omega 3 és Omega 6 zsírsavak gazdag forrása
Az omega-3 és omega-6 zsírsavak fontos összetevõi a sejtmembránnak. Míg a telítetlen zsírsavak hiánya már régóta ismert problémákat okoz, azt csak néhány éve tudjuk bizonyosan, hogy különös jelentõsége van a telítetlen zsírsavakon belül az omega-3 : omega-6 aránynak. Az ideális az 1:3 volna, ezzel szemben a civilizált világban szokásos, rosszul összeállított étrend 1:10-1:30 arányban tartalmazza ezt a két fajta zsírsavat. A helyes arány visszaállításához omega-3 zsírokban gazdag étrendet (kendermag, len, dió, mogyoró, repce, tengeri halak) javasolnak az orvosok és táplálkozástudományi szakemberek. Az összes elfogyasztott omega-3 zsírsav mennyisége napi 1-1,5 g körül lenne ideális, a fenti arányok megtartásával.
Megfelelõ mennyiségû Omega3 - Omega6 zsírsavak bevitele esetén tapasztalható pozitív hatások:
- Anyagcsere folyamatok természetes elõsegítése
- Az immunrendszer erõsítése
- Agyi folyamatok megfelelõ mûködése
- Csökkenti a koleszterin szintet
- Csökkenti a vérnyomást, helyreállítja a vérkeringést
- Bõrfiatalítás, többek között plasztikai mûtétek utáni regenerálás
Napi 1-2 evõkanál olaj szájon át történõ fogyasztása javasolt. Ez fedezi a szervezet teljes napi szükségletét Omega3 és Omega6 esszenciális, telítetlen zsírsavakból. Az optimális hatás elérése érdekében a reggeli vagy kora délutáni órákban fogyassza, étkezés után vagy közben.
Ajánljuk tészták, sütemények, saláták, öntetek készítéséhez, joghurtok és egyéb ételek ízesítésére is kiváló. Ne hevítse 180 ° C fölé!
Fürdés után a bõrbe maszírozva, vagy fürdõvízbe téve kiváló bõrápolásra, hidratálásra, kóros szárazság kezelésére.
Az esszenciális zsírsavak megfelelõ mennyiségben történõ bevitele pozitív hatással bír a következõ betegségek esetében:
- Neurodermitis (az ekcéma egy makacs formája)
- Menstruáció során fellépõ fájdalmak
- Ízületi gyulladások
- Cukorbetegség eredetû idegbántalom
- Érrendszeri betegségek
- Vérrögképzõdés megelõzése
- Krónikus húgyhólyaghurut
- Pikkelysömör
- Gyomorfekély
- Cukorbetegség
Emellett az esszenciális (omega3, omega6, GLA) zsírsavak fontos szerepet játszanak a következõ élettani folyamatokban:
- Agyi folyamatok
- Növekedés és fejlõdés
- Csontok és ízületek egészsége
- A bõr vitalitása
- Hajnövekedés
- Anyagcsere folyamatok
- A reproduktív rendszerek fenntartása
A kendermagolajban található GLA erõsíti az idegeket (idegrostokat, amelyek az ingereket továbbítják) és segít megelõzni a diabétesz okozta idegbántalmakat, mint perifériás neuropátia, érzéketlenség, fájdalmak, hõháztartás zavarai, érzékelés hiánya a végtagokban.
Látási problémák
A GLA segíthet a szemszárazságon, mint például a Sjogrenov szindróma, ahol a tünetek a száraz szemek és száj.
Csontritkulás
Az esszenciális zsírsavak és a GLA hiánya csontritkuláshoz vezethetnek. Kutatások kimutatták, hogy GLA használata segít a csont tömegének megtartásában és növelésében. Az alapvetõ zsírsavak segíthetik a kalcium felszívódását, növelik a kalcium beépülését a csontokba, csökkenti a kalcium anyagcsere általi elvesztését, növeli a csontok erejét, és segíti növekedésüket. Mindez segíti a csonttömeg növelését ahol lehetséges.
Klimax tünetei
A kendermagolaj és a GLA nagyon hatékony a láz, hõingadozások letörésében. Habár az egyértelmû hatását még nem mutatták ki a GLA és kendermagolaj használatának, sok nõ számolt be jelentõs jobbulásról. Mielõtt ilyen okból fogyasztana GLA-t, javasoljuk az orvosával való egyeztetést.
Menstruációs fájdalmak
A GLA-val kezelt nõk esetében ugyan vegyesek az eredmények, nagy hányaduk számolt be jelentõsen kevesebb menstruáció elõtti fájdalomról. A változások a következõ tünetek csökkenésében jelentkeztek: mellek feszültsége, depresszió, irritáció, hiperérzékenység.
Ekcéma, pattanások
Számos tanulmány mutatott ki pozitív változást a GLA fogyasztásának köszönhetõen a bõr gyulladtsága esetén, viszketés, pirosság, hámlás tüneteinek enyhítésekor. Esetenként különbözhet a GLA által elérhetõ pozitív hatás, ezért tanácsoljuk, hogy forduljon orvoshoz ha ilyen célból használja.
Allergiák
Az allergiára hajlamos embereknek ajánlott több esszenciális zsírsavat fogyasztania. Tanulmányok szerint az allergiára hajlamos szoptató anyák alacsonyabb GLA szinttel rendelkeznek anyatejükben, ezáltal gyermekük is hajlamosabb lesz az allergiára.
Reumás fájdalmak
A GLA csökkentheti az ízületi gyulladásokat, a ?reggeli összetörtség? érzését ezáltal csökkenteni lehet a reumás fájdalmak enyhítésére fogyasztott fájdalomcsillapítók mennyiségét.
Figyelemzavar / Hiperaktivitás (ADHD)
Habár még további kutatások szükségesek a gyermeki viselkedés tanulmányozására, az Omega 3, Omega 6 és GLA pozitív hatása kimutatható.
Alkoholizmus
A GLA csökkentheti a sóvárgást az alkohol után, és megelõzi a májkárosodást.
Rák
Habár a vélemények megoszlanak, a GLA bizonyítottan hasznos a mellrák esetében, és vannak, akik szerint segít a vastagbélrák és egyéb rákfajták megelõzésében. A legfontosabb hogy megfelelõ étrend esetén a telítetlen zsírsavak fogyasztása (Omega 3, Omega 6 és a GLA) fiatal kortól kezdve, segíthetnek a rák megelõzésében.
Fogyókúra
Több tanulmány szerint a GLA segít a túlsúly csökkentésében különösen azoknak a családoknak ahol örökletes az elhízásra való hajlam, más tanulmányok kimutatták hogy a GLA hatékonyabb egyszerû túlsúly (ha csak 10%-al magasabb testsúlyunk a javasoltnál) csökkentésére.
Magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek
Állatkísérletek kimutatták hogy a GLA (külön vagy Omega 3-al kombinálva) csökkentheti a vérnyomást és segít megelõzni a szív és érrendszeri betegségeket. Egy tanulmány szerint perifériás érbetegében, valamint érszûkületben szenvedõ betegeknél jelentõsen javíthatja a vérnyomást." - (Forrás: http://www.biokendermagolaj.hu/ az oldalon az olaj meg is rendelhetõ)
Nyilván a vajban található mennyiséggel nem oldjuk meg az összes fent említett problémát, ajánlott az olaj hosszabb ideig tartó szedése, de finommá tette az amúgy is finom vajat. Olivaolajban tavaly tettem már el leveleket, és csináltam már pestot is. A hagyományos verzióra gondolok most, a genovaira, aholis bazsalikom, fenyõmag, fokhagyma, extraszûz olivaolaj és parmezán van összeturmixolva. Ebben a bejegyzésben találhatóak meg a receptek.
Szeretem a bazsalikomot. Mikor van frissen, rendszeresen veszek belõle. Néhányszor már ültettünk is, de nem akart sosem megmaradni. Lehet nem cserépben kellene tartani, hanem beültetni a kertbe. Max kipróbálom.
Mire is jó a bazsalikom?
A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtó hatása is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerõsítõ. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (Illóolaját terhesség alatt ne használjuk. Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevû anyagot, melyrõl nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemõk és kisgyermekek lehetõség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történõ használata sem ajánlott). A növény levelébõl kinyert lé bõrgyulladások és rovarcsípések gyógyítására alkalmazható. Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetõszerként, kenõcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák.
És mint megtudtam egy másik forrásból, a bazsalikomos olaj féregûzõként is megállja a helyét.
És mint megtudtam egy másik forrásból, a bazsalikomos olaj féregûzõként is megállja a helyét.
És végül a recept:
A vajhoz a mixer poharába tettem a megmosott megszárított leveleket, kb 20 darabot, ehhez adtam 100 g vajat (nem margarint) kb 20 csepp kendermagolajat és egy csipet reszelt parmezánt, majd pépesítettem. Kész is.