Az elsõ születésnapi torta
sponsored links
Mérföldkõ! Amikor egy évvel ezelõtt az elsõ hetekben a szoptatás nehézségeivel küzdöttünk, akkor nagyon távolinak tûnt az elsõ születésnap. Aztán pikk-pakk, álmodtunk egyet és felébredtünk Ádi elsõ születésnapján. Ilyen gyorsan eltelt az elsõ év! Természetesen voltak nehezebb napok és könnyebbek, néha könnyekkel, de többnyire sok-sok mosollyal, kacagással, hahotázással. Utaztunk együtt hármasban sokat – egyelõre Magyarországon -, az esetek többségében vonattal, szóval Ádi kiérdemelhetné a legifjabb, legtöbbet vonatozó kisbaba címet a MÁV-tól. Sok-sok újdonságot tanulunk mindannyian, Ádi is az életrõl, meg mi a szülõi lét minden velejárójáról (aggódás, féltés, boldogság, büszkeség, stb.).
A mai napunk csodálatosan telt. Énekeltünk, majd jött néhány apró ajándék. Aztán I. megetette Ádit egy kis kásával és gyümölccsel, amíg én elkészítettem ezt a vegán palacsintatortát. Amibe nem került természetesen cukor és egyéb más mesterséges édesítõszer. A palacsinták puhák és a banántól édesek, a “csokoládé” krém vagy nevezhetjük pudingnak, pedig egyenesen mennyei. Néhány nappal ezelõtt már elkészítettem és teszteltem Ádin. Ezt a csoki pudingot adtam neki uzsonnára. Hát, a vége az lett, hogy anya és fia együtt nyalták ki a tálat, amiben a krém elkészült. Szóval most nagyobb adagot készítettem, így maradt holnap reggelire is, csak úgy magában vagy kásával tálalva.
A csokoládé azért került idézõjelbe, mert nem kakaóval készült, hanem annak “alternatív helyettesítõjével”, karobbal. Tudom, tudom, sokan nem szeretik az ízét, mert már hozzászoktunk a kakaóhoz. Azt kell, hogy mondjam, hogy nagyot csalódtam a karobban. Szuper finom lett a vele készült krém, és ha a babát ehhez szoktatjuk, akkor nem fog fanyalogni, hogy milyen íze van. Aki még nem próbálta, annak üzenem, hogy nem kell megijedni, nincs borzasztó íze, csak más, mint a kakaóé.
És, hogy miért érdemes fogyasztani? “A karobot a szentjánoskenyérfa termésébõl állítják elõ. A sötétbarna színû és kissé édeskés ízû karobport a fa hüvelytermésében található magok szárítása és õrlése révén állítják elõ. A karobpor a kakaóval ellentétben nem tartalmaz teobromint, amely egy, a koffeinhez hasonlóan serkentõ hatású alkaloid. A karob emellett glutén- és laktózmentes, nem tartalmaz koleszterint és nátriumszegény. A karobot így nyugodtan fogyaszthatják gyermekek, várandós és szoptató anyukák, idõsek, lisztérzékenyek, tejcukorra és kakaóra érzékenyek, csontritkulásban, szív- és keringési betegségekben szenvedõk, valamint köszvényes betegek is. A karob köztudottan antioxidáns hatású, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmi rostokban.” (Forrás: innen)
Az elsõ torta tehát vegán banános palacsintatorta lett csokoládékrémmel megkenve. Hihetetlen sikert aratott! Ádi egyszerûen megbûvölte, meggyömöszölte, szétkente, majd befalt belõle egy adagot (közben anya és apa is csipegetett kicsit belõle). Természetesen a csap alatt végeztük mindannyian, mert mindenki, és fõleg Ádi, csokis lett valahol. A lakmározás és magunk rendbe szedése után pedig csodálatos napsütésben elmentünk az állatkertbe, hogy Ádi ismerkedjen kicsit az állatokkal. Ámult-bámult, vigyorgott és érdeklõdve figyelte az állatokat. Estére természetesen kidõlt a sok-sok újdonságtól és izgalomtól. Hát így telt az új idõszámítás szerinti 365. napunk!
Boldog születésnapot kisfiunk! Nagyon-nagyon szeretünk téged! Anya és Apa
És lássuk a torta bûvölést, majd a végén a receptet!
“Na, vágjunk bele! Nézzük anya mit rakott össze nekem!”
“Oh, la la! Ahogy a franciák mondanák…”
“Húúú, ez egyre izgalmasabb!”
“Nyamm!”
“Anyám, add el a házat! Ez egyre finomabb!”
“Anya, te egy szuper szakács vagy! Úgy szeretlek a sok finom fõztödért… meg mindenért!”
Az elõke, ami kiállta a próbát: Monkie
Vegán banános palacsintatorta csokoládékrémmel (nemcsak babáknak)
Hozzávalók:
Közepes méretû amerikai palacsintákhoz (kb. 8-10 db):
- 2 db érett banán, villával pépesre törve
- 40 g teljeskiörlésû tönkölyliszt
- 60 g tönköly fehérliszt
- kb. 150-200 ml rizstej (zab- és mandulatej is használható)
- 1 evõkanál foszfátmentes sütõpor
- 1/2 vaníliarúd kikapart magjai
- kevés kókuszzsír a sütéshez
A csokoládékrémhez (nagyobb adag lesz belõle):
- 1 db közepes méretû érett avokádó, magja eltávolítva, húsa kikanalazva a héjából
- 2 db érett banán
- 2-3 evõkanál karobpor (kakaóval is lehet helyettesíteni)
- 2 evõkanál mandulavaj (opcionális)
- egy kevés rizstej (a megfelelõ állag eléréséhez, ne legyen túl sûrû, de túl híg se, hogy tudjuk kenni)
Tegyük egy mélyebb tálba a krém hozzávalóit. Botmixerrel pürésítsük simára, majd felhasználásig tegyük hûtõbe.
Egy tálban keverjük össze a liszteket a sütõporral és vaníliával. Adjuk hozzá a pépesre tört banánt és rizstejet, keverjük, amíg sima, sûrû tésztát kapunk (ha túl sûrûnek találjuk, hígítsuk egy kevés mandulatejjel). Hagyjuk 5 percet állni, hogy a tészta megkeljen.
Tegyünk egy kevés kókuszzsírt a teflonserpenyõbe és forrósítsuk fel. Kisebb adagot kanalazunk (2 adag is mehet egyszerre) a palacsinta tésztából a serpenyõbe, közepes lángon sütjük az egyik oldalukat, amíg aranybarnák lesznek. Megfordítjuk és a másik oldalukon is sütjük 1-2 percig.
Várjuk meg, amíg kihûlnek a palacsinták, majd kenjük meg mindegyiket a krémmel és rétegezzük egymásra. Marad annyi krém, hogy akár a külsejét is bevonhatjuk vele.