Akácvirágszörp, akácital és akácvirágpuding (cukor és tartósítómentesen is)
sponsored links
Most már itt volt az ideje az akác virágzásának és az akácszörp készítésnek, mert a tavalyiak pár hete teljesen elfogytak, amikor rákaptunk a "vadzöld ital" készítésre akácvirágszörp ízesítéssel, amit korábban itt készítettem.
Az akác ital és az akácszörp elkészítésére nincs egy tuti recept, az alapok viszont ugyanazok: Sok akácvirág, víz, citromsav és / vagy citromlé + citromhéj, édesítõszer (répacukor, nyírfacukor, fruktóz, stevia, méz vagy más édesítõ). Mindegyikkel elkészíthetõ, és el is tartható. A mézzel annyi gond van, hogy nem melegíthetõ, ill. ha melegítjük minden, amitõl jobb a méz másnál, az elbomlik. Én tartósítószer nélkül, kb. 70-fokra melegítéssel készítem, és teszem el szörpöt, ezért mézet ehhez nem használok.
Aki készített már bodzaitalt, bodzaszörpöt annak ismerõs az eljárás, a különbség, hogy sokkal több akácvirág kell ahhoz, hogy finom aromás italt, szörpöt kapjunk, mint bodzavirág. Lehet a két virágot, a bodzát és az akácot keverni is. Ebben az esetben jóval kevesebb bodza legyen, néhány virágernyõ is elég az akácvirágok közé, különben a bodza elnyomja az akác ízét.
Cukorral készítve a legegyszerûbb és a legolcsóbb, és sajnos elég finom is. Hasonlóan finom szerintem nyírfacukorral (xilittel) csak drágább. Stevia-val (magyarul írva és ejtve: sztíviával) is kipróbáltam tavaly, de kevésbé finom, és természetesen állagát tekintve hígabb szörpöt kapunk.
Én hidegen, és hideg helyen tartva, két-három napig magára hagyva áztatom ki az illat és ízanyagokat az akácvirágokból. A cukrot vagy az összes cukrot nem feltétlenül kell az elején beletenni, mert könnyebben elkezd erjedni, és helyet is foglal cukor, így jóval nagyobb edénybe kell tenni. Olvastam, hogy van, aki ledarálja virágokat. Szerintem erre nincs szükség, és nem vagyok benne biztos, hogy jó, és ugyanaz az íz lesz, de ki lehet próbálni. Én nem próbáltam, mert az alábbi is jól bevált eddig.
Ahogy én készítem: ...