AKTUÁLIS : TE MINDENT TUDSZ A KANYARÓRÓL?

2017-03-09

sponsored links


Kanyaró.
Errõl az igen gyorsan terjedõ fertõzõ betegségrõl szól most minden híradás. Mondhatni ? sajnos ? aktuális probléma lett hazánkban, hiába a kötelezõ védõoltás ? napról-napra újabb esetekrõl hallunk. 
Veszélyes betegség, amely a nem oltottak körében járványszerûen terjed, és akár súlyos szövõdményekkel is végzõdhet. Sajnos halálozás is elõfordulhat ? ez különösen magas a harmadik világban, ahol elsõsorban az alultápláltság miatt elérheti a 10%-ot, és ennél is magasabb, 30% körüli AIDS-s betegek esetében.

Védõoltások

A kanyaró elleni védõoltást ? amely élõ, gyengített vírust tartalmaz, (aktív immunizálás ? a szervezet saját immunválasza hozza létre a késõbbi védõ hatást), elsõ alkalommal 12-15 hónapos korban kapják meg a gyerekek, majd 11 éves korban következik egy emlékeztetõ oltás.

 Az, hogy kanyarós megbetegedések ennek ellenére mégis felüthetik a fejüket annak köszönhetõ, hogy számos fejlett országban a szülõk a védõoltás szövõdményeitõl féltve gyermekeiket (autizmus, amit eddig tudományosan nem bizonyították) - nem adatják be az oltást. Fel sem merül bennük, hogy ezzel komoly veszélyeknek teszik ki gyermekeiket ? hiszen a kanyaró egyik késõi szövõdményeként az agyvelõgyulladás egy krónikus formája alakulhat ki, ami néhány év alatt halálhoz vezethet.

Mi okozza?

A kanyarót egy vírus okozza (morbilli), ami az orrba, vagy a garatba jutva megtapad, majd bekerül az alsó légutakba, a szervezetben szaporodásnak indul.

Hogyan terjed?

Emberrõl-emberre terjed cseppfertõzéssel ? köhögéssel, tüsszentéssel a levegõbe kerülõ apró nyálcseppekkel. Fontos tudni, hogy a lappangási idõ alatt, azaz az elsõ tünetek megjelenéséig is fertõz. A lappangási idõ általában 10 nap.

Tünetei
  • magas lázzal kezdõdik
  • hurutos tünetek: orrfolyás, száraz köhögés, kötõhártya gyulladás
  • 4 nap múlva megjelennek a jellegzetes kiütések: elõször az arcon, a fül mögött és a hajas fejbõrön ? amelyek az egész testre kiterjednek
  • a kiütések eleinte halványak, majd egyre sötétebb élénkvörösek lesznek, a bõrbõl kiemelkednek
  • a kiütésekre jellemzõ, hogy a megjelenésük sorrendjében tûnnek el
  • még a kiütések megjelenése elõtt a szájüregben úgynevezett Koplik-foltok alakulnak ki: ezek a szájüreg nyálkahártyáján, legtöbbször a nagyõrlõk magasságában vöröses udvarral körülvett fehéres felrakódások
  • test szerte megnagyobbodhatnak a nyirokcsomók

Mit tehetünk?

A kanyaró szövõdménymentes esetben 1-3 hét alatt lezajlik. Mivel vírusfertõzésrõl van szó ? nincs rá specifikus gyógyszer. Általában tüneti kezelést szoktak alkalmazni: lázcsillapítás, ágynyugalom, megfelelõ folyadékbevitel, vitamindús étkezés. Antibiotikumot csak bakteriális felülfertõzõdés esetén adnak.

Szövõdmények

Szövõdmények általában akkor lépnek fel, ha a betegnek valamilyen oknál fogva gyenge az immunrendszere (alultáplált kisgyermekek, idõsek, AIDS-es betegek, daganatos, vagy leukémiás betegek).
  •  hasmenés, hányás
  • gégegyulladás
  • középfülgyulladás
  • nagyon ritkán agyvelõgyulladás
  • májgyulladás

Folytats a blogon ... eletrecept.blogspot.com/2017/03/aktua...

sponsored links

Keres?s