A vadon növõ felfutó komló (Humulus lupulus), mint ehetõ vadnövény bemutatása

2018-04-11

sponsored links

A vadzöldségekként nem csak leveleket, hanem fiatal hajtásokat is gyûjthetünk. Ezek között a leggyakoribb, könnyen felismerhetõ és könnyen gyûjthetõ, nagyon jó ízû a komlóhajtás. A komló sokfelé elõfordul, elsõsorban nedvesebb élõhelyeken él. Patakpartokon, tavak körüli gyomnövényzetben, ártéri fûz-nyár erdõkben, de máshol is, erdõszéleken, bokrosokban is lehet vele találkozni. A talajbolygatást is elviseli, kertekben, szõlõskertekben, gyümölcsösökben is jól érzi magát, ha hagyjuk. Szeret felfutni kerítésekre, oszlopokra is. Gyógynövényként termõs virágzatát már a rómaiak is használták, a sört azonban a finneknek köszönhetjük belõle. A vadkomló fiatal hajtásából, a komlójövésekbõl Erdélyben levest, fõzeléket készítettek. A komlóhegy salátát pedig már a 16. századi erdélyi fejedelmi szakácskönyv is említi.


a komló vöröses színû tavaszi hajtásai

Felismerése: Jellegzetes, magasra felkúszó növény, hajtásai balra csavarodnak. Levelei háromkaréjúak (a legfelsõ, legfiatalabbakat kivéve), hegyes csúcsúak, érdes tapintásúak. A fiatal hajtás színe lehet egészen sötét vöröses. A kifejlett növény felismerése nem nehéz, hozzá hasonló nincs, de figyeljünk oda arra, hogy horgas-szõrös legyen a hajtás, amit szedünk, mert szeret más kúszó fajokkal összecsavarodni, összekeveredni, így véletlenül mást is kosárba tehetünk. Kétlaki növény, vagyis a termõs és porzós virágok külön növényen vannak, ezt akkor jó tudni, ha termõs virágzatát is gyûjtjük.
a komló van, ahol kevéssé vöröses tavaszi hajtásokat hoz 
Ehetõ, gyûjthetõ növényi részek: Fiatal tavaszi hajtása, késõbb a hajtáscsúcs néhány fiatal levéllel gyûjthetõ; majd termõs tobozvirágzat kovász adaléknak, fûszernek, pl. keserûlikõrökbe szedhetjük. A tobozvirágokból kiszórható port pedig szintén fûszernek gyûjthetjük.
Gyûjtése: A legfinomabbak a tavaszi, még levél nélküli, elsõ hajtások, kb. 20 cm hosszúságig. Késõbb a hajtáscsúcsot addig és olyan hosszúságban gyûjthetjük, míg könnyedén letörhetõ, nem fás és nem rostos, még legalább pár mm vastagságú. A hajtáson levõ fiatal, bontakozó levelei is ehetõk, nem feltétlenül kell õket leszedni a hajtásról. Az idõsebb hajtásrész fás vagy rostos és keserû ízû, nem alkalmas fogyasztásra. A tobozvirágzat nyár végén, õsszel jelenik meg a nõ ivarú egyedeken. Addig gyûjthetõ, míg zöld vagy sárga színû. Ha foltokban barnul, már ne szedjük.
A felhasználás módja: Fiatal, földbõl éppen kibújó hajtásai spárga vagy zöldbabszerûen használhatók. Levesben akár más zöldségekkel, lencsével, babbal és akár hússal is fõzhetõ; párolt zöldségként, rakott zöldségként (csõben sütve), tejszínes mártással, hollandi mártással, rizottóban. Tojáslepénybe sütve is nagyon finom, csak fantázia kérdése, hogy ki, hogyan készíti el. A legfinomabb talán a legegyszerûbb: gõzben párolva, majd fûszeres vajban átforgatva, köretként vagy magában fogyasztani. Ha sok van, és nem fogy el, sós befõttként vagy ecetes savanyúságként is elrakható szûkösebb napokra. Nyár végén, õsszel tobozai különleges fûszerport is szolgáltatnak. A komló friss, fiatal hajtásának spárgaszerû vagy zöldbabszerû felhasználása mellett, a komlóvirágzat használata alapvetõ volt, mint kenyérkovász-alapanyag Magyarország több táján. A komlóvirágzat fõzetével készült a komlós korpa kovász. Ha valakinek hiányzott ez az alapanyag, akkor bizony "nem volt sütnivalója". Szüret-tájt készítették el az egész évre szükséges ?kenyérélesztõt", amit megszárítva tároltak. Babonák is fûzõdtek hozzá. Komlós korpát nem volt szabad kölcsönadni, mert az, bajt hozhatott a házra, vagy elronthatta a kenyeret. Legfeljebb a frissen házasodott fiatalasszony vihetett az anyai háztól komlós korpát.

Táplálkozási értékei, hatásai: A komlóhajtás nem keserû, de a fiatal levelekben már érezhetõen lehetnek keserûanyagok, ezek emésztésserkentõk és egyes források arról is beszámolnak, hogy a levelek rutint tartalmaznak, amit visszér-problémák esetén kedvezõ a táplálkozásba illeszteni. A hajtás C-vitamint is tartalmaz, így nyersen enni is elõnyös, de figyeljünk oda, hogy a horgas szõrei nyers fogyasztáskor irritáló hatásúak lehetnek a szájban és a torokban. Enyhe vízhajtó hatásával is számolni kell. A hajtás továbbá antioxidánsokat is tartalmaz, ezért fogyasztásának szerepe lehet az egészségmegõrzésben is. A komlóhajtás azonban még nem tartalmazza, vagy csak kis mennyiségben azokat az anyagokat, amik komlótobozban (a virágzatban) nagyobb mennyiségben megvannak, és amivel a komlótoboz használatakor számolni kell, mégpedig fõként a nyugtató hatása és a fitoösztrogének (hormonhatású anyagok) jelenléte miatt. A komlótobozban illóolajok, cserzõ- és keserûanyagok, gyantaanyagok a hatóanyagok. A komlóvirágzat nem csak aromaanyagairól ismert, hanem gyógynövényként is, ezért hatásainak, annak kockázati tényezõinek is utána kell járni használata esetén, különösen a veszélyeztetett csoportokban (általában kisgyerekek, kismamák terhesség és szoptatás idején, krónikus betegek, jelen esetben pl. depresszióban szenvedõk esetében is).  
Óvatosság: A termõs növény tobozvirágzata igen jellegzetes, jól felismerhetõ. A fiatal hajtásokat is (amiket fogyasztani lehet) biztosan ismerjük fel, fontos, hogy a horgas szõrök meglétére figyeljünk gyûjtés közben, mert más kúszó növények is keveredetnek hajtásai közé, pl. a mérgezõ sövényszulák, ami hasonló élõhelyeken él. Utóbbinak hajtásai teljesen szõrmentesek, sima tapintásúak. 
A komlóvirágzat gyógynövényként is ismert, ezért használata kockázati tényezõinek (nyugtató hatás, fitoösztrogének jelenléte) is utána kell járni, különösen a veszélyeztetett csoportokban (kisgyerekek, kismamák terhesség és szoptatás idején, depresszió esetén).

komlóhajtás receptötletek

komló címszó az Erdõkóstolón 
Párolt komlóhajtás fûszeres vajban, így a legfinomabb
Erdõkóstoló a Facebook-on még több tartalommal,

Folytats a blogon ... erdokostolo.blogspot.com/2018/04/a-va...

sponsored links

Keres?s