A tavasz elsõ hírnöke a hóvirág, a vetési terv, és egy vegetáriánus diós datolyás gyümölcskenyér

2012-03-03

sponsored links

 

Megjött a TAVASZ a maga valóságában is. Elõször csak a naptárra hagyatkoztam, aztán amikor vittem ki a komposztot a hóvirágok felé vettem utam, és mint minden évben most is ott virítanak ezek a csodálatos kis hófehér virágok a tavasz elsõ hírnökeként. Aztán továbbmenve már itt-ott a salátaboglárka sárga virágai is kibontakoztak, és a perzsa veronika elsõ kék virágocskái szanaszét mindenfelé a mezõn.

Visszatérve a múlt héthez kétszer is tarthattam elõadást a természetes kertmûvelésrõl, azaz a biológiai gazdálkodásról. Hétfõn Cserszegtomajon, csütörtökön Zalaszentlászlón gyûltek össze szép számban az érdeklõdõ kertészkedõk. Most álljon itt ezekbõl az elõadásokból néhány gondolat és aktuális feladat melyeket még nem késõ elvégezni, ugyan egy részük, a kertész kedves téli idõtöltései közé tartoznak igazából.

A vetõmagok számbavétele

A vetési naptár (holdnaptár) szerint kertészkedõk levél, virág, gyökér és termésnapok szerint határozzák meg a kerti tevékenységük rendjét. Ugyanígy célszerû a vetõmagjainkat is aszerint hogy levél, gyökér, termés vagy virág jellegû növényrõl van szó, négy különálló dobozban tartani. Így könnyû eligazodnunk köztük, és a megfelelõ napokon egyszerû elõkeresni a szükséges magokat.

Tovább könnyíti a rendszerezést, ha a vetési idõszak szerint rakjuk sorba egy-egy csoporton belül a magos zacskókat, vagy dobozkákat.

Számba véve a meglévõ magokat, összeállíthatjuk a magrendeléseinket, illetve a hiányzók listáját. Ebben nagy segítségünkre van a vetési terv, melyet a négyéves vetésforgó szerint, vagy a vegyeskultúra elvei szerint állítunk össze. Ezzel megadjuk egyéni elképzeléseink keretét.

Vetési terv

A négyéves vetésforgó hasonlít a legjobban a szántóföldi mûvelés hajdani ritmusához.
Itt a kertet négy parcellára osztjuk. Hármat a nagy , közepes, és kis tápanyagigényû növénycsoportok számára tartunk fenn, a negyedikben szerves trágyával látjuk el a talajt, majd ebbe vetjük a zöldtrágya növényt, melyet legkésõbb virágzáskor lekaszálunk, és ezáltal, helyben komposztálunk, illetve egyidejûleg ezzel takarjuk a talajt. A következõ évben ide kerülnek majd a nagy tápanyagigényû növények.

A másodvetések kérdésköre

Azok a növények melyeket szakaszosan többször vetünk, rövid tenyészidejûek. Ide tartoznak a saláta, retek, karalábé, és a zöldlevelesek.

Állandó helyet igénylõ növények

Az ütemes váltakozás alól kivétel a paradicsom, sóska, sarjhagyma, snidling, eper, spárga, rebarbara.

Vegyes kultúra gyakorlása ...


Folytats a blogon ... valodisafrany.blog.hu/2012/03/03/a_ta...

sponsored links

Keres?s