A sasnak a lika és a madárnak a teje ? ételnevek eredete
sponsored links
Vannak olyan ételneveink, amelyeket a legnagyobb természetességgel használunk, bele sem gondolunk, hogy mit is jelent szó szerint a nevük. Akkor szokott elõkerülni ez a téma, ha egy külföldi ismerõsnek próbáljuk lefordítani vagy valamelyik étteremben a Google fordítót használják erre a célra ? ?same in english?.
Most 6 olyan étel nevének az eredetére kerestem rá, amelyekrõl idáig nem tudtam, hogy hogyan lettek azok, amik.
Saslik
Itt mindenkinek a sas jut eszébe, de nyilvánvalóan annak a húsa hiányzik a nyársról. De az elnevezése nem magyar, hanem krími tatár eredetû, a º?ºl?k szó tatár nyelven ?valami a nyárson? jelentéssel bír.
Madártej
Tegye fel a kezét, aki rajtam kívül madárnak hívta a habokat a tejben!
Már évezredekkel modern korunkat megelõzõen is ismerték a madártejet, hiszen az elsõ civilizációk idején már azokat az ételkülönlegességeket, melyekhez nagyon nehéz volt hozzájutni, a ?madarak teje? kifejezéssel illették, vagyis úgy vélték, hogy ezek az édességek annyira ritkák, mint a ?madár teje?. Így kerülhetett be a nyelvhasználatba a ma ismert madártej elnevezése is.
Püspökfalat
A Márton napi sült libából vittek kóstolót a papoknak is, innen ered a püspökfalat szó, ugyanis az állat hátsó részét kapták meg
Brassói aprópecsenye
Hát a brassói nem brassói származású. Az egyik felvetés szerint a brassói receptjét egy Gróf Nándor nevû vasúti szakács találta ki 1948-ban, a Budapest?Brassó között közlekedõ járaton, olyan ételt akart készíteni, ami a zötykölõdõs vonatúton sem okoz problémát.
Gránátoskocka, grenadírmars
Az osztrák-magyar Monarchiában a katonák ellátása nem volt mindig a legjobb, gyakran kaptak tésztát, fõzeléket és csak kevésszer jutottak húshoz, süteményhez. Így voltak ezzel a gránátosok is, akik a Monarchia idején saját készítésû, gömbölyû üvegbe töltött puskaporos gránáttal dobálták az ellenséget. Állítólag ezek a kemény katonák gyakran kaptak paprikás krumpliból és fõtt kockatésztából készült ételt ebédre, illetve vacsorára, ezért maradt rajt az ételen a gránátos kocka név.
Császármorzsa
A nevének eredetére többféle magyarázat létezik. Az egyik szerint az ételt Erzsébet császárné, Sisi kedvéért ?találták fel?, aki vonalai megõrzése végett csak módjával evett süteményt. Hogy mégis valamilyen édességet fogyaszthasson, megalkották a Kaiserschmarrnt, a császármorzsát.
Más változat szerint Ferenc József egy vadászat közben eltévedt, s éhesen bekopogott egy szegény erdész házába. A csodálkozástól meglepõdött háziasszony szétrázta a készülõ tojásos tésztát, s azzal kínálta a felséget. A császár jóízûen elfogyasztotta az ételt, amely aztán gyorsan egész Ausztriában népszerû lett.
Egy másik magyarázat szerint is Sisihez köthetõ. Az anekdota szerint a császárné a vacsora után felszolgált édességbõl nem volt hajlandó enni, mert már ránézésre is hizlalónak találta. A császár elkérte az érintetlenül hagyott desszertet és jóízûen megette.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre, ne maradj le semmirõl!