A sajtok királya
sponsored links
Eleinte a parmezán sajttal nem voltam kibékülve, csak azért, mert nem rajongtam a tejért. Magyaros ízlelõbimbóim sem szerettek azonnal belé. Aztán a gyerkõcöknek pici korukban jó olasz szokás szerint már ezzel fûszereztem a zöldségpüréket só helyett, az ételeink pedig mostanra már elképzelhetetlenek nélküle. Olaszországban a sportolók általában meccsek után egy darab parmezánsajttal kezdik az étkezést, annyira táplálónak és egészségesnek tartják.
Pármai sonka, modenai balzsamecet, Lambrusco, Parmigiano Reggiano- ezek a gasztrocsodák mind Emilia-Romagna tartományban születtek és ott készülnek ma is. A föld zamata, az ott élõ emberek tudása és szenvedélye teszi különlegessé ezeket az ételeket. A balzsamecetrõl már írtam korábban:
http://akonyvize.blog.hu/2012/09/21/balzsamecetes_mindent_bele_salata_fagyival_a_napsugar_ize
Jöjjön hát a másik kulináris csoda, a parmezán sajt! Ebbõl kétféle létezik, a Grana Padano és a Parmigiano Reggiano. Az utóbbi világhírû, a sajtok királya, róla szeretnék mesélni, fotókkal is. A 14. században Boccaccio a Dekameronban írta, hogy van egy ország, ahol az egyik hegy reszelt parmezánból van, onnan görgetik alá az emberek a makarónit és a tojásos gombócokat. Ez is bizonyíték rá, hogy már akkor ismert volt a sajt. Az eredete a 12. századba nyúlik vissza, amikor a nagy kolostorok és impozáns kastélyok tövében megjelentek az elsõ kis sajtkészítõ mûhelyek. Parma és Reggio két bencés és két ciszterci kolostorában készítették ...