A rétesekrõl I.

2012-09-08

sponsored links



A rétes kultuszétel Magyarországon! Nem nagyon maradt fenn forrás arról, hogyan is került a Kárpát-medence területére, de, hogy elmaradhatatlan étel lett gasztronómiánkban, az biztos. Mára sajnos a világban elsõsorban úgy ismerik, mint tradicionális osztrák ételt, strudel néven.

A rétes Magyarországon, Ausztriában és a Balkánon is ismert és elterjedt. Elnevezése a rét, réteges szóból származik, mivel az eredeti rétesben az igen vékony tészta és a töltelék rétegesen helyezkedik el, melyet így sütöttek meg. Történetírók szerint, feltehetõleg perzsiai étel, melyet azonban többször átdolgoztak, finomítottak. Feltûnõ rokonságot mutat a baklavával, mely klasszikus édesség az egész Balkánon, Törökország és Görögország területén. Hozzánk a 15-16. század táján érkezhetett, talán a törökök által. A vidéken ma is népszerû klasszikus, feltekert, töltött formája azonban már a 18-19. század fordulóján alakult ki az Osztrák-Magyar Monarchiában. A 19. század óta Magyarországon az ünnepi, lakodalmi étkezéseknél már hagyományos édességnek számít.
Eredetileg töltelék nélküli, sok tésztarétegbõl álló sütemény lehetett. Ehhez finom összetételû (liszt, írós vaj, tej, víz, só), gyúrt, jól kidolgozott ("míg meghólyagzik"), igen vékonyra kihúzott tészta kell. Az elnyújtott tésztából sok réteget raktak egymásra minden lapot írós vajjal megkenve. Kisebb darabokra vágva kemencében sütötték, majd cukorral szórták. Ugyanilyen sokrétegû sütemény készülhetett késõbb már töltelékkel a közepén, akkor a neve rétes-béles vagy rétes torta. Egymásra fektetett sok tésztarétegével a kora újkori rétes-bélesnek a parasztkultúrában a híre maradt ...

Folytats a blogon ... culinaricum.blogspot.com/2012/09/a-re...

sponsored links

Keres?s