0 éves a Fény utcai Auguszt Cukrászda - GasztroBlogok.hu

60 éves a Fény utcai Auguszt Cukrászda

2017-05-31

sponsored links

Az 1870-ben alapított Auguszt Cukrászda 1951-ben államosításra került, az Auguszt családot pedig kitelepítették Taktaszadára. Két év múlva térhettek vissza Budapestre, de üzleteiket és iparengedélyüket nem kapták vissza: az 50-es évek munkásainak hétköznapjai vártak rájuk. A család életében az 1957-es év hozott szerencsés fordulatot, mikor a mûhellyel együtt mindössze 30 négyzetméteren, a cipész és a Fény utcai piac tõszomszédságában, egy kölcsön fagylaltgéppel megnyithatták új üzletüket, mely jó alapot adott a cukrászdinasztia hírnevének és tevékenységének újjáépítéséhez.

 image00038_masolata.jpg

Auguszt József akkor 6 éves volt, így emlékszik vissza a nyitás körüli idõkre:

?A családunkat 1951-ben kitelepítették, mikor én 6 hónapos voltam, és csak 1953-ban térhettünk vissza Budapestre. Természetesen semmit nem kaptunk vissza: apám a Közért Vállalat cukrászati termelõüzemét vezette, ami akkor a Rökk Szilárd utcában volt, anyám pedig szintén a Közértnél a Dagály utcai édességboltban kapott üzletvezetõi munkát. Nehezen éltünk, rossz anyagi körülmények között. Az 56-os forradalom hozott változást: a zavargások közepette a Közért minden raktárát ?kirabolták? (természetesen nem a forradalmárok, hanem az illetékes elvársak tüntették el az akkor kincset érõ élelmiszerkészleteket), egyedül édesanyám tudott maradéktalanul elszámolni az árukészlettel. Így lett egy kis protekciónk, ezért kapott újra iparengedélyt, és a jelenlegi Fény utcai cukrászda magjául szolgáló 30 négyzetméteres helyiséget, ami akkor a Közért egyik raktárhelyisége volt, szomszédos egy cipészüzlettel.

dsc04561.JPG

Az Auguszt család és néhány barátjuk, hozzátartozójuk a cukrászda nyitásakor: hátul Auguszt Elemér, elõtte a felesége, Olga, elöl pedig a három gyerek, Annamária és Olga kockás ruhácskában, közöttük a 6 éves József.

Így kezdtek el dolgozni a szüleim ezen a helyen, társas viszonyba lépve egy Tóth bácsi nevû idõs cukrásszal, mert neki volt egy fagylaltgépe. Anyám volt az üzletben, apám éjjel itt sütött, nappal a Közért Vállalatnál ? onnan is ment nyugdíjba. Én akkor 6 éves voltam, és épp a nyitás napjaiban, 1957 május elején vették ki a mandulámat. A kórházban a frissen mûtött torkomra forró levessel etettek, ami nagyon fájdalmas volt, de anyukám hozott az elsõ fagylaltból, ami jól hûsítette a sebet ? bár ezen akkor a nõvérek nagyon csodálkoztak.

A kínálat más volt, mint az államosítás elõtt, vagy amit ma láthatnak: egyszerû sütemények készültek, inkább a mennyiségre kellett dolgozni, mert akkoriban annyira nem lehetett kapni semmit, hogy apám, és késõbb az általa felügyelt alkalmazott nem gyõzte a sütést. Krémes volt, rétesek, mignonok, linzer, isler, indiáner. Ami azonnal kedveltté tett bennünket a piaci kofák és a piac vásárlói körében, a tejszínhabos kávé volt: nem volt az országban tejszín, de apám tudott készíteni, és ez akkor igazi luxusnak számított.

A régi vendégkörünkre nem számíthattunk, de anyám jól pozícionálta a helyet: a piaci nyüzsgés a kezdetektõl meghozta a várt forgalmat. Négy féle fagyi volt: csoki, vanília, eper és rizs. Késõbb, mikor már itt dolgoztam, reggel 6-kor elkezdtem fagylaltot fõzni, 11-tõl kezdtem kiadni, és este 6-ig le sem ültem ? folyton a Lövõház utcáig állt a sor.

Apám minden szabadidejét itt töltötte, és a süteményein túl a személyes varázsával vonzotta ide az embereket. Hihetetlenül kedves ember volt, remek humorral: viccelõdött, udvarolt a nõknek, és közben kézben tartotta a kasszát. Anyám kiváló szervezõ volt, jó üzleti érzékkel ? tökéletesen kiegészítették egymást. Az Auguszt-feleségeknek mindig nagy szerepe volt az üzlet alakulásában: most a feleségem, Ibolya tölti be apám szerepét. Az õ meghódításában is komoly szerepe volt: besegített az udvarlásba, mikor elkezdett bejárni hozzánk az üzletbe.

A kis süteményboltból csak évtizedek alatt alakult ki a mai cukrászda, mögötte a termelõüzem, a kávéház és a kert: helyiségenként, idõnként négyzetméterenként vettük meg a helyet, mire ez kialakult.

mil_7838.jpg

A szüleim boldogan látnák, hogy mennyire szeretik a vendégek, és mi is milyen gonddal és odafigyeléssel õrizzük a hagyatékukat mind a szakmaiság, mind a vendégszeretet tekintetében. Reméljük, hamarosan kiderül az is, melyik gyerekünk lép majd a nyomdokainkba.?

 

Az ünneplés nemcsak egy napra korlátozódik: május 10-tõl egy hónapon keresztül, június 10-ig ünnepi meglepetésekkel várják a vendégeket: a környék lakói, a közeli üzletek dolgozói, a járókelõk és természetesen a cukrászda vendégei véletlenszerûen ünnepi zacskóba rejtett ?zsákbamacska? ajándékokat kapnak, és a cukrászdában 600 forintért kapható a ?retro? menü: egy tejszínhabos kávé, melyhez a vendégek választhatnak az indiáner, a csokis és citromos mignon, a linzerkarika vagy az ishler közül.

 

Az eseményfotókon a meghívottakon kívül szerepel: Auguszt József és felesége, Auguszt Ibolya, a gyerekek: Olivér, Apollónia és Abigél, a cukrászat dolgozói és Nagy Judit, a rendezvény háziasszonya.

Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren!


Folytats a blogon ... ketcicakonyhaja.blog.hu/2017/05/31/60...

sponsored links

Keres?s