5 másodperces szabály ? létezik vagy nem?
sponsored links
Régóta tartja magát az a mondás, babona(?), hogy ha leejtjük az ételt a padlóra, akkor 5 másodpercen belül felvéve azt még nyugodtan elfogyaszthatjuk. 5 másodperc után viszont annyi baktérium kerülhet rá, hogy nem szabad megenni. Igaz ez vagy sem?
Részben igen, részben nem.
Az életterünk tele van baktériumokkal. Ha éppen fényesre sikáltuk a padlót, a konyhát, akkor is körülbelül 7000 baktérium van körölüttünk, érintkezik a kezünkkel, testünkkel, belélegezhetjük vagy a bõrünkön keresztül is a szervezetünkbe kerülhet. De nagy részük teljesen ártalmatlan ránk nézve. Egy kutatás szerint az emberi test 38 millió baktériumot fogad be óránként!
Azt gondolhatjuk, hogy nem állnak lesben a bacik a padlón, hogy mikor esik már le valami, akkor gyorsan visszaszámolnak ötöt, majd megkezdik a támadást.
De vannak fontos tényezõk, amelyek befolyásolják a támadás sikerességét. Az egyik az idõ ? tehát az 5 mp nem annyira hülyeség -, a padló felülete és az étel nedvessége.
Végeztek egy kutatást dinnye, kenyér, vajas kenyér és gumi cukor bevonásával, azaz leejtésével. Ezeket 1 mp-nél rövidebb idõ, majd 5, 30 és 300 mp múlva kapták fel és nézték meg a ?baktériumozottságukat?. A vizsgálat alapján a dinnye fertõzõdött meg leghamarabb és a gumicukor legkésõbb.
Az sem mindegy, hogy milyen padlóra dobáljuk, számomra meglepõ módon a szõnyegre ejtés a ?legegészségesebb? és a laminált padló a legveszélyesebb.
Összefoglalva, akár egy tizedmásodperc alatt is megfertõzõdhet az étel, de lehet, hogy egy perc múlva sem. Ha kekszet eszünk földrõl az veszélytelenebb, mintha fagyit nyalogatnánk onnan, bár azt mondják, hogy egy kellõképpen tisztán tartott padlót meg is nyalhatunk. Azonban jobban járunk, ha szõnyeget nyalogatunk
Csináltak egy felmérést a földrõl evõkrõl is. Eszerint az emberek 87 %-a evett más földrõl. És a nagy részük, 81 %-uk nõ. Bár erre nem tért ki az eredményközlõ, de szerintem a nõk többsége itt azzal magyarázható, hogy általában mi takarítunk, tehát mi ismerjük a padló szennyezettségi szintjét, így nagyobb bátorsággal állunk neki onnan felenni valamit (ha nekiállunk?). Plusz a gyerekekrõl szó sem volt, akik nemhogy a földrõl esznek, hanem a földet eszik egy-egy homoktortázás alkalmával
Te mit ettél már a földrõl?
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Konyhalál Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre, ne maradj le semmirõl!