~ SZILVALEKVÁROS DERELYE ~
sponsored links
Derelye..., alis Barátfüle. Gyerekkorom egyik kedvenc csemegéje. Mama sokszor készítette, és nem csak pár darabot, hanem egy egész lábossal fõzött belõle. Két napig jártunk rá, annyi volt belõle. Apukám is nagyon szerette a finom szilvalekvárral megtöltött, puha párnácskákat. Nyilván a szilvalekvár is házi projekt volt, amit üstben fõztek, valahol vidéki mezsgyéken, alig cukorral. Sajnos egyre kevesebb a házi finomság manapság, mert a mai fiatalok inkább megveszik a mélyhûtött vackokat, nem tudván, hogy azok a közelükbe sem érnek a házilag készült társaikhoz. A barátfülénél már csak a mama sárgabarackos gombóc volt egy fokkal jobb. Bár a tésztájuk teljesen más, mégis egy lapon lehetett ezt a két ételt emlegetni a nudlival együtt. Mint tudjuk, a gombóc tészta burgonyás, a derelye pedig sima gyúrt tésztás. Végül is mindegy, mert ez is jó, meg az is jó. Nem túl diétás fogás, de néha nem árt bûnbe esni egy két "fülecskével"....
Hozzávalók 4 személyre: 400 gr. liszt, 4 egész tojás, 1 csipet só, 1 kis kanálka puha vaj. Töltelék: sûrû szilvalekvár. Továbbá: 1-2 kanál olaj, 1 bögre zsemlemorzsa, porcukor.
A lisztet tálba mérjük, beleütjük a tojásokat, hozzáadjuk a vajat, a csipet sót. Rugalmas tésztát gyúrunk belõle. Letakarva a tésztát, fél órát pihentetjük. Ez azért kell, mert így sokkal jobban nyújthatóvá válik a tésztánk a sikérnek köszönhetõen. Közben egy nagy fazékban bõ, sós vizet forralunk, valamint a zsemlemorzsát megpirítjuk az olajon, szép aranybarnára. A pihentetett tésztát lisztezett lapon nagyon vékony téglalapra kinyújtjuk, derelyevágóval kb. 8 x 8 cm- es kockákra felvágjuk és az egyik csücsök részre teszünk egy kiskanál lekvárt. Kissé megvizezzük a tésztaszéleket, a levegõt kinyomva a töltelék körül, rányomjuk a tészta másik felét. Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy a töltelék ne jöjjön ki fõzés közben a tésztából, akkor toljuk át rajta a derelyevágót. Az biztos lezárja majd a derelyéket. A tésztákat lobogó vízbe engedjük és addig fõzzük, míg fel nem jönnek a víz felszínére. Kb. 1 percet még fõzzük õket, majd szûrõlapáttal kiszedjük a vízbõl, lecsepegtetjük és máris megforgatjuk a zsemlemorzsában. Porcukorral gyengén meghintve, forrón tálaljuk.