Zöld dió projekt indul! - Zöld dió befõtt, lekvár
sponsored links
Évek óta készülõdöm zöld dió befõttet és lekvárt készíteni, de mindig lemaradok és csak a túlérett diókat próbálom szurkálni.
Na de az idén!!! A Budai családnak hála kaptam egy nagy szatyornyi hibátlan zöld diót! Látjátok milyen egyszerû boldoggá tenni engem!?
Otthon beszélgetésrõl beszélgetésre felvetõdött, hogy Mama milyen mennyei zöld dió befõttet készített. Innen az indíttatás és ezért birizgálja évek óta a fantáziámat ez a recept.
Ebben a bejegyzésben most fényt derítünk a nagy titokra! Ne ijedjetek meg, nem lesznek boszorkányos fogások, de gy kis idõt rá kell szánnotok a zöld dió projektre!
Nem aprózom el, azonnal három különlegességet készítek a dióból: likõrt, befõttet és lekvárt.
EGY KIS MISZTIKUM
A zöld dió félbe vágva |
Az olaszok rajonganak ezekbõl a zsenge termésbõl készült likõrért. Nocino a hivatalos olasz neve a zöld dió likõrnek. Úgy tartják, hogy kifejezetten Szent Iván éjjelén kell a diót szedni, akkor készíthetõ belõle a legjobb ital.
Az olasz monda szerint a beneventói Szent Barbato püspök 665. június 23-án éjszaka vágatott ki egy öreg diófát, amelyhez pogány rítusok, borzalmas történések kötõdtek. A célja az volt a püspöknek, hogy megszüntesse ezeket a rítusokat! A fát nem csak egyszerûen kivágták, hanem a gyökereit is kiszedték a földbõl és szentelt vízzel fellocsolták a helyét. Úgy tartották, hogy évrõl évre ezen a leghosszabb éjszakán boszorkányok röpködtek a fák ágai között, sõt még a fa kivágása után is történtek megmagyarázhatatlan dolgok.
Az olaszok úgy tartják, hogy az elkészített likõrt Mindenszentekkor szabad csak felbontani.
NÉHÁNY OKOSSÁG
? Fajtafüggõ, de a zöld dió "szüret" június elejétõl egészen Szent Iván éjig vagyis június 24-ig tart.
? Több tényezõt figyelembe kell venni azért. Úgy tartják, hogy a hegyekben késõbb érik a dió, mint a nagy lapos Alföldünkön.
? Fontos, hogy csak olyan diót használjunk fel, amelyet egy hústûvel vagy kötõtûvel könnyedén át tudunk döfni.
? Gumikesztyû a barátod! Ha nem szeretnénk hetekig vakargatni a kezünket, akkor tessék a kesztyût felvenni! De még így sem életbiztosítás! A vékonyabb fajtákon átüthet!
? Ha már csontosodásnak indult darabot találunk, akkor inkább dobjuk ki, mert nem fog visszapuhulni a belsõ héj sem az áztatás, sem a fõzés során.
1. LÉPÉS - ÁZTATÁS
5 kg zöld dió
sima csapvíz
? A zöld diókat megmossuk. A "csuma" részét levágjuk egy késsel és egy hústûvel/ kötõtûvel 8-10 helyen átszurkáljuk a diókat.
Fontos!!! Vastag gumikesztyûben dolgozzatok, mert befogja a dió héja a kezeteket és több hét mire lekopik. Bevallom, hogy nálam még a kesztyûn is átütött egy kicsit, így koptatnom kell.
? Egy 5 literes befõttes üveget veszünk és megtöltjük a diókkal. Méretfüggõ, de kb. 2,5 kg fér bele egy üvegbe.
Én most két 5 literes és egy 3 literes üveggel kezdtem neki a munkának!
Friss vízzel |
Cserélendõ vízzel |
A 14. napon láthatunk neki a befõttnek, a lekvárnak és a likõrnek.
Különbözõ változatokat találni ebbõl a receptbõl. Van aki 9, 10 21 napig cserélgeti a vizet. Én a bevált 14 napos megoldásnál maradtam.
2. LÉPÉS - ECETES FELFÕZÉS
Hozzávalók:
víz
10%-os ecet
? Mielõtt üvegekbe töltenénk a zöld diót fel kell fõzni ecetes vízben.
Egy nagy lábasba öntjük a 14 napot állt, frissen átmosott zöld diót.
? Ekkorra már feketés-barnás színt kapnak a diók.
Annyi vizet öntünk rájuk, amennyi teljesen ellepi az egészet és literenként 1 evõkanál 10%-os ecetet a vízhez adunk.
? Felforraljuk az egészet és 15 percig így rotyogtatjuk. Majd lehúzzuk a tûzrõl a fazekat, leszûrjük a diót és lemérjük.
3. LÉPÉS - SZIRUP KÉSZÍTÉSE
Hozzávalók:
1 kg áztatott zöld dió
80 dkg kristálycukor
5 dl víz
1 rúd fahéj
1/2 rúd vanília
6 db szegfûszeg
1 db csillagánizs
1 db citrom héja
? A cukorból és vízbõl gyakori kevergetés mellett szirupot fõzünk.
? Hozzáadjuk a fûszereket, a csíkokra vágott citromhéjat a sziruphoz, majd beleöntjük a diókat. Fél órán át keresztül közepes lángon felforraljuk az egészet.
? 1 napot pihentetjük, majd újra felfõzzük fél órán keresztül. Majd újabb 1 napot a szirupban pihentetjük a zöld diókat.
? Újra felforraljuk a keveréket és ecetes vízzel kimosott, sütõben sterilizált üvegekbe töltjük a diókat a sziruppal együtt. A tetõt az üvegekre zárjuk és fejjel lefelé állítva száraz dunsztban hagyjuk kihûlni azokat. Elvileg karácsonykor nyithatjuk fel a befõttünket, de már 1 hónappal késõbb is tehetünk egy próbát.
ZÖLD DIÓ LEKVÁR
1 kg áztatott zöld dió
3 db savanykás alma
2 db citrom leve és reszelt héja
1 db vanília rúd kikapart belseje
60 dkg cukor
1 db egész fahéj
1 db szegfûszeg
1 tk. citromsav
víz
? A vízbõl kiszedett, megbarnult zöld diót a 14. nap után felaprítjuk és egy lábasba tesszük fõni. Egy gézzacskóba vagy teafû tartóba tesszük a fahéjat és a szegfûszeget és az aprított dióhoz adjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyit éppen ellepi a diókat.
? Addig fõzzük a felaprított terméseket, amíg meg nem puhulnak. Ekkor kivesszük a fûszereket, leöntjük a maradék vizet és egy botmixer segítségével pépesítjük a diókat.
? Külön edényben 1 liter vizet, 50 dkg cukrot, 1 citrom levét és reszelt héját, a 1 teáskanál citromsavat összekeverünk és felfõzünk folyamatos kevergetés mellett. Sûrû szirupot készítünk.
? Az almákat megpucoljuk és felkockázzuk, majd a sziruphoz adjuk. Így fõzzük tovább az almákat amíg meg nem puhulnak. Ezután hozzáöntjük a pépesített diót, még egyszer átturmixoljuk és kb. 15 percig forraljuk.
? A lekvárt ecetes vízben kimosott, sütõben sterilizált üvegekbe töltjük és száraz dunsztban fejjel lefelé fordítva hagyjuk kihûlni.
Nyomtasd ki a bejegyzést!