Vacsora Adéle-nál - 2. rész (Receptek)
sponsored links
Elõétel
Bazsalikomos sült paradicsomleves
Hozzávalók (4 személyre):
- 1/2 kg paradicsom
- 2 gerezd fokhagyma, felszeletelve
- 1 vöröshagyma, cikkekre vágva (zsenge idei fõzõhagymát használtam)
- növényi olaj
- 10-12 friss bazsalikomlevél
- 1 1/2 evõkanál cukor + ízlés szerinti mennyiségben az ízesítéshez (ropogós nádcukrot használtam)
- 6 dl zöldségleves (Alnatura bio zöldségleveskockából készítettem)
- só (himalaya sót használtam)
- frissen õrölt bors (színes, vegyeset használtam)
A sütõt elõmelegítettem 200 fokra.
A paradicsomokat megmostam, keresztben félbevágtam és egy alufóliával bélelt tepsire helyeztem, vágott felükkel felfelé. A hagymacikkelyeket a paradicsomok között elrendeztem, rájuk/közéjük szórtam a fokhagymaszeleteket. A paradicsomok tetejét megszórtam cukorral, a paradicsom-hagyma kupacot sóztam, borsoztam, kevés olajjal meglocsoltam.Sütõbe toltam, 25 percig sütöttem. Hagytam kihûlni. Mikor már szobahõmérsékletûre hûlt a tepsi tartalma, a paradicsomokat megszabadítottam a héjuktól és a csumájuktól, majd a késes robotgépemben a sült hagymákkal pürésítettem.
Idõközben felforraltam a zöldséglevest, hozzáadtam az illatos-fûszeres paradicsompépet, botmixerrel még egy kicsit megdolgoztam. Összerottyantottam. Ekkor mindenképpen érdemes megkóstolni, hogy szükséges-e még bele cukor, esetleg só vagy bors.Miután elzártam a leves alatt a lángot, hozzákevertem rusztikusra aprított friss bazsalikomleveleket. Szobahõmérsékleten tálalva a legfinomabb.Díszítés: fa nyársakra koktélparadicsomot, friss bazsalikomlveleket és teljes kiõrlésû lenmagos-diós kenyérkockákat szúrtam és a levesestálkákon elrendeztem.
Forrás: Nõk Lapja Cafe/gasztro
Fõétel
Zöldséges rétesbatyuk
Hozzávalók (16 batyuhoz):
- 8 réteslap (Naturgold bio tönköly réteslapot használtam, melybõl 1 csomag 4 db 40x40 cm-es lapot tartalmaz, ebbõl tehát 2 csomag szükségeltetett)
- biomargarin (Rapunzel napraforgósat használtam)
- 1 nagyobbacska cukkini
- 1 nagyobb padlizsán
- 1/4-1/2 piros színû és ugyanennyi sárga színû kaliforniai paprika
- 2 szál újhagyma vagy 1/2 zsenge fõzõhagyma
- 1/2 teáskanál só (himalaya sót használtam)
- 1/2 teáskanál szárított bazsalikom
- 1/4-1/2 teáskanál szárított kakukkfû
- kevés frissen õrölt bors
- kevés növényi olaj (nálam bio repce)
A töltelékkel kezdtem.A zöldségeket megtisztítottam, falatnyi hasábokra, a hagymát pedig apróra vágtam.Wok-ban közepes lángon kevés olajon megfonnyasztottam a hagymát, rádobtam a padlizsánt. Sóztam. A párolódáshoz aláöntöttem egy kevés vizet, folyamatosan kevergettem. Mikor a padlizsándarabkák már félpuhára párolódtak, hozzáadtam a cukkinit és a paprikát. A zöldségeket készre pirítottam. Mikor már majdnem készen voltak, frissen õrölt borsot tekertem rájuk és összeforgattam õket a fûszernövényekkel. Ilyenkor érdemes kóstolni, hogy elég sós-e a zöldséges elegy. Lehúztam a zöldséges keveréket a tûzrõl, hagytam kihûlni.
A rétesbatyuk úgy készültek, hogy nedves konyharuhán óvatosan félbevágtam a réteslapot, így egy 40x20 centis téglalapot kaptam. Hosszában félbehajtottam, a réteslapcsíkot megkentem olvasztott margarinnal. A lap aljára helyeztem kb. 1 evõkanálnyi tölteléket - ügyelve rá, hogy a kanálba minden zöldségbõl jusson -, háromszögalakban felhajtottam a lapot, majd a háromszögalakban való laphajtogatást addig ismételtem, amíg a réteslap végére nem értem (ezt sokkal bonyolultabb leírni, mint megcsinálni, a gyakorlatban nagyon egyszerû, voltaképpen "adja magát"). Vékonyan kiolajozott tepsire helyeztem a rétesháromszöget, a tetejét olvasztott margarinnal megkentem és egy kevés szezámmaggal megszórtam. Ezt még tizenötször megismételtem. Két sütõlemeznyi rétesbatyut kaptam. 180-200 fokos sütõben kb. 15 perc alatt sültek aranybarnára a batyuk.Szobahõmérsékleten tálaltam (az alább következõ salátákkal).
"Vegyes zöld" saláta
Hozzávalók:
- 1 doboznyi - úgy emlékszem 10 dkg - madárbegysaláta
- 1 fej bordó tölgylevél saláta
- 2 nagyobbacska sárgarépa
- frissen facsart citromlé
- növényi olaj (nálam bio repce)
- két maréknyi fenyõmag, száraz serpenyõben illatosra pirítva
A salátákat megmostam, a tölgysalátát nagyobb darabokra tépkedtem, a madárbegy leveleket egyben hagytam, szerintem így szépek.A sárgarépákat megtisztítottam, nagylyukú reszelõn hosszú csíkokra reszeltem.A zöldségeket óvatosan, lazán összeforgattam, megöntöztem olajjal és citromlevet facsartam rá, ezekkel az ízesítõkkel is összekevertem. Szerintem gyönyörû a mélyzöld, a bordó és az élénk narancssárga színek kavalkádja.Tálaláskor pirított fenyõmaggal koronáztam meg.
Friss gombasaláta
Lényegét tekintve friss, nyers gomba marinálva, igazán izgalmas étel!
Hozzávalók (4-6 adaghoz):
- 1/2 kg vékonyra szeletelt gombafej (csiperkét használtam)
- 1 evõkanál apróra vágott friss snidling
- 1 evõkanál apróra vágott friss petrezselyem
- 1/2 kis kockákra vágott piros (kaliforniai) paprika
A pácléhez:
- 125 ml növényi olaj (nálam bio repce)
- 3 evõkanál frissen facsart citromlé
- 1 evõkanál fehérborecet
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- 1/4 teáskanál chilipor
- kevés só (nálam himalaya)
A gombaszeleteket tálba tettem.Egy kis edénykében összekevertem az olajat, a citromlét, az ecetet, a fokhagymát és a chiliport. A páclét a gombaszeletek tetejére öntöttem, óvatosan összekevertem. az edényt lefedtem, majd pácolódni hagytam. Idõnként átkevertem.A recept 2-3 óra pácolódási idõt írt elõ, én ezt készítettem el legelõször, így tkp. egész nap pácolódott. Tálalás elõtt 1-1 1 /2 órával, megkóstoltam, hogy igényel-e és ha igen, mennyi sót, enyhén sóztam, hozzáforgattam a paprikát, a petrezselymet és a snidlinget.Hidegen tálaltam.
Forrás: Vegetáriánus ételek (Magyar Könyvklub)Desszert
Meggyfagyi mákhabbal
Dolce Vita receptjén annyit módosítottam, hogy az abban szereplõ állati eredetû hozzávalókat növényire cseréltem. Ill. elegendõnek bizonyult fele annyi fagyi, az eredeti receptben szereplõ habmennyiséghez.
Hozzávalók (4 személyre):
A fagyihoz:- 25 dkg friss magozott meggy
- 1,5 dl növényi tej (zabtejet használtam)
- 1 dl habbá verhetõ növényi tejszín (Soyatoo szójatejszínt használtam)
- 4 púpos teáskanál bio nádporcukor
A habhoz:- 20 dkg nádporcukorral darált mák (nálam 2/3-1/3 arány a mák javára)
- 4 dl habbá verhetõ növényi tejszín (Soyatoo szójatejszín)
A meggyet megmostam, kimagoztam.Késes robotgépben pürésítettem a tejjel, a tejszínnel és a cukorral. Fagyálló dobozba öntöttem, óránként habverõvel alaposan átkevertem. Kb. 5-6 óra alatt kellemes állagúra fagyott.Tálalás elõtt a cukros mákot hozzáadtam a szójatejszínhez és krémes habbá vertem.A tálaló tálka aljára simítottam a mákhabot, ráültettem egy nagy gombóc fagyit, aminek a teteje is kapott még egy pöttyintésnyi habot. A hideg, fanyar meggyfagyi és az emellett már-már "meleg" buja, lágy, édes mákhab valóban zseniális kombináció!
Forrás: Meggyfagyi mák habbal
Ital
Sárgabarckos-narancsos üdítõ kakukkfûvel
Hozzávalók (2 literhez):
Hozzávalók (2 literhez):
- 1 db narancs (biót használtam, hiszen héjastul megy az italba)
- 4-5 db friss sárgabarack
- 4-6 friss kakukkfûágacska
- 1/2-3/4 liter 100%-os narancslé (alacsony savtartalmú verziót választottam)
- 1/2-3/4 liter 100%-os narancslé (alacsony savtartalmú verziót választottam)
- kb. ugyanennyi tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz
A narancsot megmostam és vékony karikákra vágtam. A sárgabarackokat kimagoztam, felszeleteltem. A megmosott kakukkfûvel együtt kancsóba tettem, felesben felöntöttem a narancslével és a vízzel.
Forrás: Wellness Cafe
Gyömbéres-mentás limonádé
Hozzávalók (2 literhez):
- 1 nagy citrom leve
- 2 evõkanál méz (termelõi akácmézet asználtam)
- 12 friss mentalevél
- kb. 2-3 cm-es gyömbérdarab vékonyan felszeletelve
- 2 liter tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz
A frissen facsart citromlevet egy kis tálkában alaposan elkevertem a mézzel. Egy 2 literes kancsó aljába öntöttem. Hozzáadtam a gyömbérszeleteket, a megmosott mentaleveleket és felöntöttem vízzel. Akár egy éjszakát is állhat a hûtõben, de 5-6 óra mindenképp jót tesz neki, 2 óra pedig kötelezõ. Nekem most sikerült friss biocitromhoz jutnom, így citromkarikák is kerülhettek bele.
Forrás: Ízek és érzések magazin, 2010. június-júliusi szám