Tavaszi munkák a Gyümölcsösben
sponsored links
A gyümölcsösben megtisztítottam a fák törzsét és ágait lekapartam, a sérült és beteg részeket. Csak az egyik szilvafán láttam gyanús ?dolgot? a többi fa gyönyörû, de a vihar és a körtefán a sok termés kicsit megszabdalta az ágakat. Megritkítottam a gyümölcsfák koronáit, a befele növõ ágakat, nálunk fiatal fák vannak így ifjító metszést még nem kellett végezni. A lemosó permetezésre idén csak 3-4 nap volt alkalmas, ahogy elolvadt a hó, nem fújt a szél, nem esett az esõ, gyorsan megpermetezte a férjem. Ma már a kajszi fán van kinyílt virág!
Általános:
Minden fa tárgyat, a kerítéseket, pergolákat, a kúszónövények támasztékait, kis faházat emelt ágyások deszka széleit egyszóval mindent, ami fa és már nem él permetezzük vagy kenjük át bordói lével. Mi lepermeteztük, de az ágyások deszkáit ecsettel is átkentem biztos, ami biztos. Kihajtás befuttatás használatbavétel után már sokkal nehezebb ezt elvégezni.
A fákról leszedett kaparékot, lemetszett ágakat, õsszel el nem égetett szemetet levele, papírdobozokat, kiszuperált karókat stb. gyûjtsük össze, és lehetõség szerint égessük el. A szomszédok nem örülnek majd, de ez elengedhetetlen feladat.
Tavaly nem volt málnánk, a piacról 2x4 ládával vettünk. Mondható hogy a család egyik kedvence. Van egy recept a chilis málnadzsemrõl a biokamra blogomon. Õsszel telepítettük 18 m hosszan a kerítés mellett (remélem, idén nem kell venni!) Mivel új a telepítés még nem kellett az elõzõ évi sarjait ritkítani, elhalt ágait kivágni. De a védõ katonákat elültettem. Idén egy hasznos és egy szép védõt választottam. A málna egyik védõje a fokhagyma, õ a hasznos, részletesen a levendula kert blogomban írok róla, a másik védõ a nefelejcs, ami a szép, nagyon szép, szerintem az egyik legaranyosabb virág, a liliomkert blogomban írok róla részletesen.
Termesztése
Kedveli a világos félárnyékot, szélvédett helyet, az állandó talajtakarást és a gyengén savas kémhatású, nedves, laza talajt. Sövényként a kerítés mellé is ültethetõ, de nevelhetjük rács mellett is. Két stabil kerítésoszlop közé húzzunk ki két szál drótot, melyet a hosszú hajtásaikkal befuthatnak. Így a kötözést is megspóroljuk, ha sok rajta a termés elfekszenek, kell neki a támaszték.
Ültetési idõszak az õsz, szeptember október és a kora tavasz, de ekkor a termés (kivéve a konténeres növényt) nem lesz olyan bõ. A tõtávolság 40-60 cm legyen és a sorok egymástól 1,20-1,60 cm - távolságra legyenek egymástól. Én az egy sort javaslom, mert szúr nem jó mélyen belenyúlni kivéve, ha mindkét oldalról elérjük. A megsérült gyökereket kicsit vágjuk vissza, és sekélyen ültessük a növényeket az elõzõleg komposzttal feljavított ültetõ gödrökbe. Tavasszal a fiatal hajtásokat 4-5 szemre metsszük vissza. A gyengén savas állapotot tûlevélkomposzttal tudjuk létrehozni, vagy erdei földdel, hiszen onnan származik az neki a legjobb! De használhatunk szalma, gyaluforgács, hullott lomb fekete nadálytõlevelet és kéregmulcsot is. Mindig kell a málna alá mulcs! Kifejezetten jó hatású a málna alá vetett zöldtrágya, mely maradhat mulcs gyanánt. Most a mustármagot próbálom, ki zöldtrágyának, állítólag kedvezõen hat a málnára. Fogok még a málnáról írni!!! De a tavaszi munkákat a dísznövények gondozásával folytatom. Várom véleményedet, tapasztalatodat, kérdésedet.