Tanyasi csirkepörkölt kapros-vajas galuskával és uborkasalátával
sponsored links
Szinte minden héten terítékre kerül nálunk. Korábban megörökítettem néhányat, így mostanában nem készítettem róla bejegyzést. Arra gondoltam, hogy ideje újra napirendre tûznöm az oldalon, hogy ne feledkezzünk meg róla, hogy a sok nemzetközi finomság mellett hagyományos ételeinknek minden héten ott a helye az étrendünkben. Mint a vasárnapi húslevesnek. Télidõben nincs vasárnap tyúkhúsleves nélkül nálunk.
Szerencsére folyamatosan hozzájutok igazi, kapirgálós tanyasi tyúkhoz és csirkéhez, így ezeknek a hagyományos ételeknek a legfinomabb és legegészségesebb változatát készítem el. Sokan gondolják, ha csak csirkemellet esznek, az az egészséges és vásárolják, sütik-fõzik a sok, tápos brojlercsirkét. Én nem osztom ezt a táplálkozási formát.
Igazi csirkepörköltet egész csirkébõl lehet fõzni. Kell, hogy a csirke minden részébõl kiolvadjanak az ízek, zsírok és kollagén. Bõrös, csontos, inas részek nélkül ez elképzelhetetlen. A csont, bõr, inas részek nélkül csak paprikás csirkehúst lehet készíteni, de nem csirkepörköltet.
Tálalás elõtt én is lebõrözök és kicsontozok egyes csirkerészeket a ?finnyásabb? családtagoknak, de nem engedek a huszonegybõl, hogy a fejének és lábának is pörköltben kell pörkölõdnie. Én éppen ezekre a részekre hajazok, így mindenki jól jár. J
Hozzávalók 4 fõre:
1 másfél kilós tanyasi csirke vagy kakas fejével, lábával, májával stb.
2 közepes fej makói vöröshagyma, vagy 1 nagy édes hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 nagyobb paradicsom
2 közepes zöldpaprika
2 evõkanál darált házi édes paprika
frissen õrölt Himalája só és színes bors
2 evõkanál házi fûszerpaprika
2 evõkanál zsír, amit a csirke hájából sütöttünk ki
1 dl száraz fehérbor (én szeretem fõzéshez a furmintot)
1 dl húsleves vagy víz az elpárolgó lé pótlásához
4 adag vajas nokedli, melynek tésztájába fél csokor összevágott kaprot keverünk
1 nagy kígyóuborka
frissen õrölt Himalája só és színes bors
2 dl víz
1-2 evõkanál porcukor
1-2 evõkanál ételecet (próbálkoztam borecettel is, de a ?prosztó? ételecet a legjobb)
A zsíron megdinsztelem az összevágott hagymát, lehúzom a tûzrõl, elkeverem a fûszerpaprikával és hozzáadom a részeire bontott csirkét. Közepes tûzön, folyamatosan keverve átpirítom a csirkerészeket, csak addig, hogy kívül elveszítsék nyerseségüket. Nem szabad hagyni, hogy odakapjon a paprikás hagyma, inkább öntsünk alá egy kis folyadékot (húsleves vagy víz).
Hagyjuk, hogy kiengedje a hús a levét, majd süssük zsírjára, azaz hagyjuk elpárologni. Én ekkor adom hozzá a darált paprikát, a fokhagymát, az összevágott paprikát és paradicsomot, borsozom és felöntöm fehérborral. Amikor az alkohol elpárolgott belõle csendesre állítom a tüzet, fakanállal kitámasztom a fedõt, hogy csak félig legyen lefedve és félóránként megkeverve úgy másfél órán át pörkölöm.
Félidõben sózom, én ekkor szoktam a máját is hozzáadni és idõközben adok hozzá egy kevés húslevest, hogy mindig legyen rövid, sûrû leve, amiben a csirkerészek készre pörkölõdnek.
Most a galuska tésztába egy fél csokor összevágott kaprot kevertem és így fõztem ki. Nagyon jól passzol a paprikás csirkéhez.
Az uborkát legyalultam, sóztam, borsoztam és lefedve betettem a hûtõbe félórára. A vízben elkevertem a cukrot és az ecetet és felöntöttem vele az uborkát. Két órán át érdemes hûtõben tárolni fogyasztás elõtt, hogy ropogós és ízes uborkasalátát kapjunk.
Még a sózott fázisban lehet hozzá vékonyra szeletelt édes vagy zöldhagymát, vagy átnyomott fokhagymát is adni, de nálunk a natúr változat a nyerõ. Tejfölt is lehet hozzá kínálni az asztalnál, a csirkepörkölthöz kifejezetten jól megy.
Ha diétázom, akkor dupla adag uborkasalátát készítek és csak ezzel eszem a csontos, bõrös, cuppogtatni való részeket. Van,hogy alig látszom ki az ebéd végére a csonthalmaztól a csontos tányéron ? J