Sertéspörkölt tarhonyával és kovászos uborkával
sponsored links
Igazi gyerekkori kedvenc - én már az iskolai menzán is imádtam, pedig ott mindig olyan fakó volt a tarhonya és csak 2-3 szem hús volt hozzá. Persze az Anyukám által készített pirított tarhonyával és az omlósan puha, szép színû, pirospaprikás sertéspörkölttel semmiképp nem vehette fel a versenyt a menzai változat! A mai napig is az egyik kedvenc ételeim közé sorolom és érdekes módon Milánnak is az elsõ számú kedvencei között szerepel. Zalán is imádja, de Õ mindenevõ, minden ételt megeszik: legyen az sertés-, csirke- vagy marhahús, hal, káposzta, tök, karfiol, kelbimbó, sárgarépa, karalábé, borsó, spenót stb. (Milánnal már nehezebb dolgom van, Õ erõsen válogat - végül is Õ is megeszik mindent, amit fõzünk, de csak kevés ételt szeret igazán, a többibõl csak keveset és küszködve, idõt húzva eszik.)
A lényeg, hogy a tarhonyás sertéspörkölt mindenki kedvence itthon (talán csak a férjem szereti kevésbé), és a kovászos uborkával verhetetlen párost alkotnak!
Hozzávalók a sertéspörkölthöz:
4-5 személyre
60 dkg sertéscomb
2 közepes fej vöröshagyma
1 paradicsom
1 tv paprika
1 csapott evõkanál õrölt paprika (csemege vagy édes-nemes)
1 teáskanál õrölt fekete bors
1 teáskanál õrölt kömény
1 csapott evõkanál só vagy inkább ízlés szerint
2 evõkanál zsír
A tarhonyához:
kb. 20 dkg tarhonya
2 evõkanál olaj
A kovászos uborkához:
5 literes befõttes üveghez
2-2,5 kg kovászolni való "dundi" uborka
2 csokor kapor virággal és szárral
1 evõkanál szemes fekete bors
5 dkg só (3 csapott evõkanál)
5 gerezd fokhagyma
2 liter víz
1 kisebb szelet fehér- vagy félbarna kenyér
- A megtisztított, apróra vágott hagymákat egy lábasban a zsíron megfonnyasztjuk, majd félrehúzva a lángról, belekeverjük az õrölt paprikát. Visszatéve a lángra, felengedjük kb. 1 dl vízzel, melyet kevergetve elfõzünk.
- Hozzáadjuk a kis kockákra vágott, leöblített húst, kevergetve fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk õrölt köménnyel, hozzáadjuk a megmosott, apróra vágott paradicsomot és a megmosott, kicsumázott tv paprikát. Lefedjük fedõvel és közepes lángon, saját levében megfõzzük a húst (nem szoktam hozzáadni plusz vizet). Néha megkevergetjük fõzés közben.
- A tarhonyát egy lábasban az olajon megpirítjuk, majd öntünk rá annyi vizet, hogy ellepje, majd lefedjük és közepes lángon puhára pároljuk.
- Néha kevergessük meg.
A frissen elkészített forró pörköltet és a forró tarhonyát összekeverjük és úgy tálaljuk, de tálalhatjuk a képeken látható módon is: a tányérra szedünk 1 adag tarhonyát, melyre ráhalmozunk 1 adag pörköltet.
A kovászos uborka elkészítése:
- Az uborkákat hideg vízben kefével alaposan megsúroljuk. Lecsepegtetjük és tiszta konyharuhára terítve szárazra törölgetjük.
- Két végüket levágjuk és ezeket a végeket megnyaljuk-kóstoljuk, nem keserûek-e (ha igen, vékony szeletenként annyit vágunk le belõlük, amíg nem érezzük keserûnek). Közepüket 4-5 cm hosszan bevágjuk cikkekben, de nem vágjuk õket el teljesen, az egyik végük maradjon egyben.
- 5 percig forraljuk a vizet a sóval, kissé hûlni hagyjuk. Közben a borsot és a kaprot leöblítjük, a fokhagymát meghámozzuk. Egy 5 literes, bõ szájú üveg aljára terítjük a kapor felét, az üveget elfektetjük, jó szorosan belenyomkodjuk az elsõ sor uborkát. Megszórjuk a bors és a fokhagyma felével, a tetejére tesszük a maradék kaprot, majd az elõbbi módon beleszorítjuk a maradék uborkát, erre a borsot és fokhagymát, végül ráöntjük a sós vizet.
- A kenyeret az uborka tetejére nyomkodjuk. Az üveg tetejére egy kistányért teszünk, majd egyenletes meleg helyre, de nem tûzõ napra tesszük az üveget. Néhány óra múlva zavarosodni, majd forrni kezd.
- Kb. 4 nap múlva kiveszünk az üvegbõl egy uborkát: ha a belseje egyenletes világoszöld, akkor elkészült. De meg is kóstolhatjuk, ha nem vagyunk biztosak benne.
- Eltávolítjuk a kenyeret a tetejérõl, az uborkákat hideg vízzel leöblítjük és jól záródó üveg vagy mûanyag dobozba tesszük, és a tetejére szûrjük a kovászos lét. Fogyasztásig a hûtõszekrényben tároljuk.
Jó étvágyat!