PM Choco - Csokikóstoló és mûhelylátogatás Debrecenben
sponsored links
2012 decemberében nyílt meg Debrecen elsõ kézmûves csokoládémûhelye és csokoládéboltja, a PM Choco (Facebook-oldal itt). A vállalkozásba egy baráti házaspár hölgytagjai vágtak bele: Paulovichné Nagy Nerella és Mercs Emese - a PM Choco márkanév is az õ vezetéknevük kezdõbetûibõl jött létre. A csokoládémûhely és bolt létrehozását hosszú-hosszú kísérletezés elõzte meg: Emese vált elõször a csokoládé rajongójává, és sok otthoni kísérletezés után a Csokoládé Akadémián mélyítette el tudását. A lelkesedése Nerellát is magával ragadta, így végül ketten vágtak bele a vállalkozásba és alakították ki a mûhely termékpalettáját.
Virtuális ismeretség után a tavalyi Édes Napok Fesztiválon találkoztam elõször a lányokkal: együtt kóstoltunk-jártunk végig több standot, majd meghallgattuk Chantal Coady elõadását. Már ekkor kiderült, hogy - nem meglepõ módon - irtózatosan sokat tudunk beszélni kedvenc közös témánkról, a csokoládéról, és elhívtak Debrecenbe, hogy nézzem meg a csokoládémûhelyüket és a csokoládéboltot. Hát lehet egy ilyen meghívásra nemet mondani? Ugye nem. Úgyhogy múlt héten végre Debrecen felé vettem az irányt.
A mûhelyben: Emese, Szilvi és én (jobbról balra; fotó: PM Choco) |
Miután megérkeztem, elõször Emesével találkoztam, hogy megnézzük a csokoládémûhelyt. A mûhelyben általában ketten dolgoznak: Emese és Szilvi. A csokoládék a készítés teljes folyamata során kézmûves módszerrel, nagy-nagy gondossággal készülnek: a csokoládé elõkristályosítását (temperálását) is kézzel, márványlapon végzik, majd melegítõkbe kerül a temperált csokoládé.
A látogatásom alatt éppen vágott trüffelek és pisztáciamarcipán-kockák kimártása zajlott: Szilvi kézzel mártotta ki ezeket. A zöldcitromos-gyömbéres ganache-alapú bonbonok transzferfóliás díszítést kaptak az évszaknak megfelelõ dizájnnal.
A Cointreau-vel lazított narancsos pisztáciamarcipánt duplán is díszítik: félig transzferfóliával és félig rászórással.
A kétféle bonbont a biztonság kedvéért kétszer is megkóstoltam: kimártás elõtt és után is. Már ennél a kettõnél feltûnt, hogy a PM Choco-bonbonok egyik fõ jellemzõje és nagy erénye a kiegyensúlyozottság: az ízesítõk gyönyörûen kijönnek, érzõdnek, de nem tolakodnak, és a 60% körüli kakaótartalmú csokoládébevonat sem nyomja el ezeket. A gyömbéres-zöldcitromos bonbon az egyik kedvencem lett: a gyömbér karakteressége szépen elõjön és jól harmonizál az étcsokoládéval.
A mûhelyben a csokoládék készítéséhez csakis minõségi alapanyagokat használnak: belga csokoládét, 100%-os gyümölcspüréket, liofilizált gyümölcsöket, olajos magvakat, minõségi borokat, pálinkákat. Bonbonokon kívül táblás csokoládékat is készítenek: területszelektált csokoládétáblákat és szórt táblákat különféle feltét-kombinációkkal (az én kedvencem a kávébabtöretes-kardamomos étcsokoládé lett az utóbbiak közül).
Területszelektált táblák és szórt táblák |
A mûhely után a csokoládébolt következett, amely Debrecen szívében található (Bajcsy Zs. u. 2). A boltban nemcsak a saját termékek közül lehet válogatni, hanem csokoládé-szaküzletként is mûködnek: többféle minõségi hazai (pl. Szántó Tibor, Rózsavölgyi) és külföldi (pl. Pralus, Menakao) csokoládé közül lehet válogatni, illetve minõségi Dallmayr kávék és teák is kaphatók és fogyaszthatók az üzletben. A bolt készletéért nagyrészt Nerella felel, õ alakítja ki a választékot nagyon jó ízléssel, a betérõket pedig Ági kínálja kedvesen.
A boltban: Nerella, Emese, én (jobbról balra), hátul Ági áll (fotó: PM Choco) |
Bonbonválaszték: a 2. képen elõtérben a kedvencem a sós mogyorópraliné |
Az üzletben a teljes bonbonválasztékot végigkóstolhattam. Az abszolút kedvencem a sós mogyorópraliné volt: a mártott bonbon elsõ blikkre "egyszerû" ropogós mogyorópralinénak indul, aztán jön a csavar: füstölt Maldon sópehely ízesíti, ami a pirított mogyoróval tökéletes összhangban van, és fõleg a lecsengésben érzõdik. Ez a bonbon remek példája annak, hogy nemcsak egy extrém ízesítésû csoki lehet izgalmas: egy kis csavarral egy abszolút hagyományos íz is hihetetlenül izgalmassá, többdimenzióssá tehetõ. Bár nem vagyok feltétlen rajongója a virágos bonbonoknak, de itt az ibolyás és a rózsás változatok, illetve a beriolette (málna-áfonya-ibolya) is nagyon jól eltalált volt arányaiban: a virág kellemesen érzõdött, de nem lett "szappanos" hatású a bonbon. Diórajongóként a rumos diómarcipánt is mindenképp meg kellett kóstolnom, amelyet fehér csokival mártanak ki: ezzel kapcsolatban õszintén szólva elõször szkeptikus voltam, azt gondoltam, hogy a fehér csoki túl édes lesz a marcipános belsõhöz. A bonbon aztán jól rácáfolt az elõítéletemre: talán a rumnak köszönhetõen, de egyáltalán nem lesz túl édes hozzá a fehércsoki-burok. A lányok mesélték, hogy étcsokival is próbálták, de az nem vált be, nagyon elnyomta a diómarcipán ízét, míg végül Nerella ötlete volt, hogy tegyenek egy próbát a fehér csokival.
Néhány kép a bonbonokról kedvcsinálónak:
Citromos-zöldteás (Sencha) bonbonok és sóskaramell törökmogyoróval |
Pisztáciás bonbon fleur de sel-lel |
Narancskrémes bonbon |
Rózsás bonbon |
Eper-rózsa bonbon |
Karamellkrém kakaóbabtörettel |
A debreceni csokis kirándulás minden pillanatát élveztem: fantasztikusan finom csokoládékat kóstoltam, és iszonyúan jó volt egy egész napot végigbeszélgetni, tapasztalatot cserélni a közös szenvedélyünkrõl, a csokoládéról. Jó volt látni, hogy mekkora elhivatottsággal és kísérletezõkedvvel törekszenek arra a PM Chocónál, hogy a lehetõ legharmonikusabb ízélményeket kínálhassák. Ha Debrecenben vagy a környéken jártok, mindenképp érdemes betérni a PM Choco üzletébe, és végigkóstolni a bonbonokat, csokoládékat!