Parmezános rakott padlizsán
sponsored links
"A paradicsomszószos spagetti mellett ez valószínûleg az egyik legismertebb olasz fogás 1-2 generáció számára. Lehet, hogy némely szakács elcsépeltnek tartja, de épp azért, hogy még inkább rátereljem a figyelmet, én rendszeresen elkészítettem ezt az ételt. Örülök, hogy Olaszországban még mindig megtalálható az étlapokon, és nem csupán a pizzériákban, hanem az emelt kategóriájú éttermekben is. Nincs még egy étel, ami jobban képviselné a nyár ízeit. Népszerûsége kétségtelenül túl fogja élni az olasz konyha jónéhány újkori kreációját"
Szabadon fordítva körülbelül ezekkel a sorokkal vezeti be Marcella Hazan A klasszikus olasz konyha címû könyvében a Parmigiana di melanzane receptjét. A parmezános rakott padlizsán valóban a nyári ételek legörökzöldebbje. Az érett paradicsom, a bazsalikom, az olvadós és fûszeres sajt, és persze a a krémesre sült padlizsán tökéletes ötvözete. Eleinte szigorúan tartottam magam a receptben leírtakhoz, mert az egyszerûen úgy jó, ahogy van, akárcsak a többi recept is a könyben, de ezúttal eltértem tõle. A könyvbéli leírásban se hagyma se fokhagyma nem fordul elõ, ez egy ízesebb, fûszeresebb változat. Nem tudnám megmondani, hogy nekem melyik ízlik jobban...
- 3 darab karcsú, hosszú padlizsán (kb. 1,20 kg)
- 800 g paradicsomkonzerv ( fele passata di pomodoro, fele aprított hámozott paradicsom)
- 1 csokor újhagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- kevés olívaolaj
- 1 kis csokor friss bazsalikom
- 3 darab mozarella (kb. 300-350 g)
- 100 g frissen reszelt parmezán
- só
- étolaj
A padlizsánokat megmosom, a végeiket levágom. Éles késsel hosszában kb. 1 cm-es szeletekre vágom. Sóval bedörzsölöm a szeleteket és egy szûrõtálba lerakom. Jó fél órát állni hagyom, hogy lecsöpögjön a padlizsán leve. Egy felfordítot tányért is szoktam rá borítani ilyenkor, és nehezéket rakok rá, mondjuk egy konzerves dobozt. Közben lereszelem a parmezánt, 2 mozarellát felkockázok és az egyiket pedig felszeletelem. Elkészítem a mártást is. Ehhez kevés olívaolajon megfuttatom a felkarikázott zöldhagymát, rádobom az elkapart fokhagymát, hozzáadom a paradicsomkonzerveket meg egy pici sót, és közepes lángon gyakori kevergetés mellett kb. a 2/3-ára befõzöm.
A padlizsánszeletekrõl konyhai törlõpapírral alaposan leitatom a nedvességet. Egy serpenyõben 4 ujjnyi étolajat forrósítok. (itt most lisztbe lehet mártani a padlizsánt, de ezt elhagytam, mint a legtöbbször) Kettesével rakosgatom a szeleteket az olajba, és aranysárgára sütöm mindkét oldalukat. Több réteg törlõpapírt odakészítek, és rásorolom a megsült szeleteket. A tetejükrõl is azonnal leitatom, az olajat.
Egy tûzálló tál aljába egy fél merõkanálnyi mártást rakok, erre egy sor padlizsánt. Ezután megint mártást, néhány bazsalikomlevelet csipkedek rá, majd elosztom rajta a felkockázott mozarella felét és egy jó nagy maréknyi parmezánt. Addig folytatom a rétegezést, amíg a hozzávalókból tart. Legfelülre egy kevés mártás kerül, bazsalikom, és a szeletelt mozarella. Megszórom bõven parmezánnal , és 180°C fokos sütõbe tolom 25-30 percre.
A padlizsánt régen mindig leöblítettem a sózás és állás után, de rájöttem, hogy teljesen fölösleges ez a hercehurca. Elég, ha jól leitatjuk róla a nedvességet, így nem kell uánasózni sem. Mindig bõ olajban sütöm, és nem fukarkodok a törlõpapírral sem, amivel leitatom.
A luxusabb verzió az, amikor bivalymozarella kerül bele, csahogy ez sokszor a többszörösébe kerül a tehéntejbõl készültnek, és még nem is kapható mindenhol. Az arany középút az, amikor a tetejére bivalymozarellát szeletelünk, a rétegek közé pedig a tehéntejeset. Friss paradicsomból csak akkor érdemes szószt fõzni ehhez az ételhez, ha az valóban érett, édes és zamatos. A paradicsomkonzervek (függetlenül attól, hogy darabolt, vagy csak héjazott) mindig ilyen paradicsomból készülnek, ezért sokkal nagyobb elõnyt élveznek, az ízetlen melegházi roknaikkal szemben.