Mennyei molnárka ? la concha

2010-05-02

sponsored links

         

Mennyei molnárkatésztából sütöttem ezeket a tipikus mexikói concha díszítésû édes zsemléket. Mennyei, egyrészt mert Szintia hongkongi molnárka receptje szolgált hozzá alapul, másrészt pedig tényleg az. Igaz nekem nagyon tetszett az eredeti csíkos minta is, de már rég viszketett a kezem erre mexikói díszítésre, ami az igazat megvallva jobban megizzasztott, mint gondoltam volna, de annál inkább örültem neki, hogy elsõre ilyen kis pofásra sikerült. Az eredeti receptet a Mennyei Mannán találjátok, én ezen egy kicsit változtatni voltam kénytelen. 


A hokkaidó kalácshoz hasonlóan ebben a tésztában is van egy kevés tejpor, ettõl lesz még vattásabb, könnyebb, foszlósabb, különlegesebb. További érdekessége a pudingpor, amit véleményem szerint akár  kukoricakeményítõvel is ki lehet váltani, mert maga a pudingporban található aroma nem dob akkorát a tészta ízén, legalábbis ebben a minimális mennyiségben nem. 
Csakhogy nekem se tejporom, se vaníliás pudingporom nem volt itthon, elhatározás viszont volt bõven. Improvizálni kellett valamit, nincs mese. A tejport kókusztejporral, a vaníliást pedig csokoládé  ízû pudingporral helyettesítettem. Még egy kevés holland kakaóport is tettem a tésztához, és a vajat is olajra váltottam, ha már ennyire belelendültem a variálgatásba. Csodálatos lett a tészta, és bár nem szeretek túlzásokba esni, de egyedül ez a megfelelõ jelzõ rá. Jó vele dolgozni, könnyen formálható, nem ragad nem tapad.  Tehát jöjjön a recept: 

 Mennyei molnárka ? la concha
  • 10 g szárított élesztõpor
  • 500 g kenyérliszt (BL80)
  • 20 g kókusztejpor (tejpor helyett)
  • 8 g csokoládés pudingpor (vaníliás helyett)
  • 2 tk holland kakaópor
  • 230 g meleg víz
  • 1 egész tojás
  • 100 g cukor
  • 1 tk só
  • 75 g mogyoróolaj (vaj helyett)
A kenyérsütõ üstjébe szórom az élesztõt. Erre a kakaóval, pudingporral és kókusztejporral elszitált liszt jön, majd a meleg víz, a tojás, a só és a cukor. Amikor már alaposan összedolgozta a gép a tésztát, apránként hozzáöntöm az olajat is. Hagyom a duplájára kelni, majd egy enyhén lisztezett deszkára borítom. 16 egyenlõ részre osztom, szép kis gompócokká gömbölygetem és sütõpapírral  kibélelt tepsire rakosgatom õket. Jobb 2 tepsire rakni, mert elég nagyra dagadnak a zsemlék. Tejjel leecsetelem a tetejüket, majd ráfektetem a cukros díszítõréteget, amit ajánlatos még a dagasztás-kelesztés ideje alatt elkészíteni.

Díszítõréteg
  • 100 g vaj
  • 40 g porcukor
  • 90 g liszt (réteslisztet használtam)
 A fenti hozzávalókat a késes aprítógépbe teszem és náhány másodperc alatt összeforgatom. Ehhez nem kell a vajnak nem kell puhának lennie, én a hideg vajat vágom kockákra hozzá! Amikor  megvan, kiborítom a morzsát a deszkára és kézzel összeállítom a tésztát. Pillanatokon belül könnyedén összeáll, nem kell sokáig gyúrni. Fóliába tekerem, és kinyújtás elõtt 10 percre a hûtõbe teszem.

2 réteg folpack között 2 mm vastagra nyújtom a cukros-vajas tésztát, és egy kerek kiszúróval akkora korongokat vágok belõle, ami nagyjából befedi a zsemléket. Mivel nagyon könnyen szakad és törik ez a tészta, gyorsan és ügyesen kell dolgozni vele. Ha mégis elszakadna, akkor újra és újra és újra ki lehet nyújtani a fólia között, csak arra kell ügyelni, hogy ne tapogassuk sokat, ne melegedjen túl, mert akkor nagyon nehéz lesz vele bánni. Óvatosan lefejtem a korongokat a fóliáról és ráfektetem a zsemlére. Éles késsel vagy pengével tetszés szerinti mintákat lehet metszeni a tésztába. Nagyon érdekes látvány  lesz, mert ahogy kelnek a zsemlék a tepsin, úgy lesznek egyre nagyobbak a vágások hézagai. Kb. 45-50 percig hagyom kelni a tepsin a zsemléket, mielõtt a 180°C fokra elõmelegített sütõbe tolom. Kb. 12-15 perc alatt sülnek készre. 



Folytats a blogon ... www.macikonyha.com/2010/05/mennyei-mo...

sponsored links

Keres?s