Karamellizált fehércsokoládé
sponsored links
Avagy a fehércsoki csodálatos újjászületése? J
Karamellizált fehércsokit elõször november táján készítettem, amirõl elsõre azt gondoltam, hogy biztos nem lesz egy nagy eresztés, de rájöttem, hogy egy FANTASZTIKUS dolog, így azóta folyton van itthon. J Az ünnepi idõszakra egész egyszerûen csak töltetlen bonbonokat készítettem, gondoltam így vezetem be a családba magát a fogalmat, hogy karamellizált + fehércsoki egyben. Azt el kell mondanom, hogy ez az édesség fiatalok és idõsek körében egyaránt nagy lelkesedést váltott ki és szinte ez a típus fogyott el a különféle bonbonokból elsõre.
Érdekesség, hogy azok, akik még soha életükben nem találkoztak a csokoládé ezen változatával nem is tudták hova tenni a dolgot, volt aki szerint biztosan karamellát kevertem a fehércsokiba, vagy "valamit" csináltam a tejcsokival. Hát nem, ez kérem gyakorlatilag a sült csoki, egyaránt készíthetõ fehér- és tejcsokiból is. A karamellizált fehércsokival elsõként Praliné Zsuzsi oldalán találkoztam, de kiváló leírás van David Lebovitznál és Chocolate Apprentice oldalán is. Maga a karamellizálás egy rém egyszerû folyamat, lássuk is hogyan készül a csokicsoda! J
Hozzávalók:
2 tábla jó minõségû fehércsokoládé (Min. 30% kakaóvaj tartalmú csokoládé szükséges!!!)
1 vanília rúd
1 púpos tk só
+ jénai tál és spatula, vagy nagyobb evõkanál
Így készül?
A fehércsoki karamellizálása során gyakorlatilag hosszú idõn keresztül viszonylag alacsony hõmérsékleten kell ?sütni? a csokinkat, melyben a tartós hevítés hatására zajlik le a karamellizáció folyamata. Arra kell egyébként a mûvelet során ügyelni, hogy a csokis tálat ne felejtsük a sütõben, úgy mint én! (Egyébként pont egy szuper mesét néztünk a szomszédokkal? Lényeg a lényeg, a csokinak nem lett baja és azóta én is bátrabban merek csokit sütni! J)
A folyamat elsõ lépéseként a fehércsokit megolvasztjuk, egy jénai tálba öntjük, majd így tesszük be a forró sütõbe. A karamellizálás ekkora mennyiségnél kb. 2 óra. A folyamat elõ órájában én 110°C-on tartom a sütõt, míg a második órában 125°C-ra emelem a hõmérsékletet. Amire nagyon kell figyelni, az a csoki folyamatos, de nem túl gyakori kevergetése. Ha túl gyakran kevergetjük a csokit, akkor sokkal lassabban zajlik le a folyamat, így elegendõ csak 20 percenként átkeverni a csokit, vagyis összesen a két óra alatt 6-szor bõven elég kevernünk a csokin!
A csokoládé fehér színe két óra sütögetés és kevergetés után csodás aranybarna lesz! |
Figyeljünk továbbá arra is, hogy a karamellizálódással járó színváltozás nem fog jelentkezni a csoki felszínén, csak magában a csokiban, így 20 percenként tényleg keverjük át a csokit, nehogy az belülrõl megégjen! A csoki egyébként ilyen magas hõmérsékleten kicsit darabos lesz, de nem kell aggódni, a kevergetés során kissé ?szétlapító? mozdulatokat kell tenni, így a tömbök kevésbé állnak majd össze. A csoki egyébként szép sima lesz, ha elkezd hûlni, akinek ez mégsem történne meg, rásegíthet botmixerrel a dologra. (Nekem erre mg sosem volt szükségem.)
Ahogy látható a csoki belülrõl sötétedik, vagyis belülrõl kaamellizálódik, ezért 20 percenként alaposan keverjük azt át! |
Ha letelt a két óra és a csokink csodálatos karamellszínûvé vált dobjuk bele a kikapart vanília rudat és a kevés sót, keverjük még jól át, majd hagyjuk lehûlni. Abban az esetben, ha bonbonokat szeretnénk készíteni, a csokoládé 10%-nak megfelelõ mennyiségû kakaóvajat adjunk a temperálás elõtt a csokihoz. Erre azért van szükség, mivel a karamellizálás következtében a csoki sokkal sûrûbb lesz, mint hagyományos társaik!
Legyen szép napotok, ildiKOKKI
Az ildi KOKKI dínóóóóóók! J |