Gluténmentes kalózkenyér (tej-, tojás-, kukorica-, cukormentes)
sponsored links
Régóta itt motoszkált bennem, hogy ki kellene próbálni valami gluténmentes kenyér-féleséget. Leginkább az tartott vissza, hogy mindig kukoricaliszttel készítik (többek közt), amit én nem preferálok. A másik gondolatom az volt, hogy de jó lenne úgy elkészíteni, hogy nem használok "boltokban kapható" lisztkeveréket. Szerettem volna, ahogy a teljes kiõrlésû liszttel készült kenyereknél, úgy ennél sem kell cukrot (vagy édes társait) hozzáadnom az élesztõhöz, de mégis "magas" kenyér legyen. Judit barátnõm gluténmentes étkezést folytat, és vendégségbe hívott magukhoz. Úgy emlékeztem, nem szokott gluténmentes kenyeret készíteni. Gondoltam, megpróbálok hát valami egyedit készíteni neki ajándékba. Így történt, hogy magaménak tudhatom a gluténmentes kenyér receptjét. Sikerült elsõre! Finom is lett, és sokkal kevesebb szelet elég belõle, mint a hagyományos teljes kiõrlésû liszttel készült kenyérbõl (pedig arra is igaz ez a mondás, szemben a fehér kenyerekkel).
A recept:
Hozzávalók:
- 1 csomag élesztõ
- 5,8 dl víz
- 18 dkg köles megdarálva
- 18 dkg hajdina megdarálva
- 18 dkg barna rizs megdarálva
- 5 evõkanál útifû maghéj (LÉT-ELEME!)
- 5 evõkanál megdarált lenmag
- 1 dkg só
- 2-3 evõkanál olaj
- sütõpapír vagy kókuszzsír
- magok (opcionális)
Elkészítés:
Az élesztõt a kenyérsütõ üstjébe morzsoljuk. Felöntjük a kimért vízzel. Amíg feloldódik a vízben (nem fog a tetejére feljönni, csak feloldódik), addig megdaráljuk a gabonákat. Mindegyiket külön. A barna rizs fog legtovább tartani. Ha nincs más, kávédarálót is használhatunk. Nekem van egy 500 wattos aprító-daráló gépem, azzal dolgoztam, de korábban már próbálkoztam rizst kávédarálóval õrölni, és ha sokáig daráljuk, lisztes, porszerû lesz. Amikor megvan mindhárom lisztünk, a lenmagot is megdaráljuk (ha épp nincs otthon darálva).
Az élesztõs vizet egy kicsit megkeverjük, majd hozzáadunk elsõnek az 5 kanálnyit útifû-maghéjból. Ez az alap ahhoz, hogy jól sikerüljön a kenyér. Várunk kb. 1-2 percet, míg az útifû-maghéj magába szívja a folyadék egy részét. Ezt követõen a darált lenmagból is mehet hozzá. Beleszórjuk a három fajta lisztet, a sót, 2-3 evõkanál olajat (olívaolajjal dolgoztam).
A kenyérsütõben a dagasztás programot (dough) választottam. A kis gép 30 percig keverte lapátjával a tésztát. (Kevesebb is elég lett volna, de épp nem voltam a közelében, hogy leállítsam.) Ha kenyérsütõ nélkül dolgozunk, akkor fakanállal kell jó alaposan átdolgozni a tésztát (ragacsos lesz). Ezután kivettem, a fûtõtestünk közelébe helyeztem letakarva és kb. 30-40 percig pihentettem, míg a tészta szépen megkelt.
Mivel ajándékként készült, szerettem volna egyedi jelleget neki, így a korábbi ötletet követve kimosott, kókuszzsírral kikent, aprított magokkal meghintett konzervben sütöttem meg. A tésztát 1 nagy és 3 kicsi részre osztva, rögtön a formába tettem, anélkül, hogy újra átgyúrtam volna (elég ragacsos volt a tésztája). (A 3 kicsi forma helyett 2 is elég lett volna, magasabbra kel meg akkor ugyanis.) Érdekes volt nagyon a tészta tapintása. Eltért a korábban megszokott nyers kenyértésztától. Olyan volt, mintha tejszínhabhoz sok-sok lisztet kevertünk volna. Habos jellegû.
Amennyiben kenyérformában sütjük meg, a formába sütõpapírt is tehetünk, és egyszerûen csak beletesszük a megkelt kenyér tésztáját. Meleg helyen, a formát letakarva ismét kelesztjük kb. 40 percet. Elõmelegített sütõben kb. 30-40 perc alatt (kinek milyen sütõje van) közepes (nem a legnagyobb) lángon megsütjük.
Mivel nem papírban sült, kellett egy kis "szikkadási" idõ, míg ki lehetett szedni a formákból. Rácsra téve várjuk meg míg kihûl.
A kenyerecskék este sültek és másnap én is ettem belõlük. Finom volt nagyon. Néhány napig eláll ez a gluténmentes kenyér. Figyeljünk arra, hogy száraz, légmentes helyen tároljuk, ha lassan fogyasztjuk el.