A pogácsába sem árt egy kis bab
sponsored links
Nem túlzás azt állítani, hogy a bab a sváb konyha egyik jolly jokere. Nem véletlen, hogy minden házi veteményesben helye volt, és rengeteg ételt készítettek belõle. Ugyan manapság a bablevesnél és a babfõzeléknél már nem nagyon merészkedünk messzebbre, de ez a zöldség még számtalan felhasználási lehetõséget kínál. A fõtt babot a sváb családokban gyakran ették káposztával, hagymával, nokedlival, készítettek belõle pörköltet, salátát, és többek között tortát, de még kenyeret is. A babos pogácsa a borozgatások kiváló kísérõje lehet.
A babot készítsük el elõre, áztassuk be egy éjszakára, fõzzük meg, majd hûtsük ki. Ha erre nincs idõ, akkor nem nagy vétek levenni egy húszdekás babkonzervet a polcról, és máris haladhatunk tovább. Ha van kéznél húsdarálónk, akkor daráljuk át a fõtt babot, de ha jól áttörjük, és átkeverjük egy villával, az is megfelel. Az élesztõt egy deci enyhén megcukrozott tejben futtassuk meg, keverjük hozzá a tejfölt, az egyik tojást, a felolvasztott zsírt és a borsot. Ezt a keveréket pihentessük egy fél órán át, majd keverjük hozzá a lisztet és a sót, gyúrjunk tésztát belõle, amit szintén tegyünk félre harminc percre.
A megkelt tésztánkat nyújtsuk ki másfél-két centiméteresre, egy késsel irdaljuk be a tetejét négyzetrácsosan, majd ízlés szerinti méretû szaggatóval vágjuk ki a pogácsáinkat. Ekkor verjük fel a másik tojást, kenjük meg vele a pogácsák tetejét, majd még egy picit sózzuk meg õket. Elõre melegített kétszáz fokos sütõben húsz-huszonöt perc alatt süssük barnára. Fantasztikus az illata, valószínûleg már forrón beleharapnánk, de azért várjunk egy kicsit, míg kihûl.
Hozzávalók:
? 500 gramm liszt
? 200 gramm fõtt fehér bab
? 200 gramm sertészsír
? 30 gramm nyers vagy egy tasak instant élesztõ
? 1 deciliter tejföl
? 1 deciliter tej
? 2 darab tojás
? 2-3 gramm õrölt bors
? 20 gramm só